Erişilebilirlik

Halkbank Trump’a Yakınlığıyla Bilinen Lobi Şirketiyle Anlaştı


Halkbank ABD’de Trump’ a yakınlığıyla bilinen Ballards Partners lobi şirketiyle anlaştı. Florida eyaletinin merkezi Tallahase kenti merkezli Ballards Partners firmasının sahibi Brian Ballards Başkan Donald Trump’a siyasi ve mali alanda oldukça yakın biri olarak biliniyor.

Brian Ballards, Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanması sonrasında kurulan geçiş komitesinde de görev almıştı. Ballards’ın Florida merkezli lobi şirketi, son dönemde yıldızı parlayan lobi şirketleri arasında gösteriliyor.

ABD hükümetine bağlı, yabancı ülke ve yabancı firmaların çıkarları doğrultusunda lobi faaliyetleri şirketler ve yaptıkları anlaşmaların kaydını tutan FARA kayıtlarına göre, Halkbank ile Ballards Partners arasındaki anlaşma 21 Ağustos 2017’de imzalanmış. Anlaşmaya Halkbank adına genel müdür yardımcısı Hakan Eryılmaz ile hukuk departmanı sorumlusu Mustafa Doğan, Ballards Partners adına da firmanın başkanı Brian Ballard imza atmış.

ABD hükümetine bağlı, yabancı ülke ve yabancı firmaların çıkarları doğrultusunda lobi faaliyetleri şirketler ve yaptıkları anlaşmaların kaydını tutan FARA kayıtlarına göre, Halkbank ile Ballards Partners arasındaki anlaşma 21 Ağustos 2017’de imzalanmış

Görevleri arasında Adalet Bakanlığı da var

Halkbank ile Ballards Partners arasında yapılan anlaşmaya göre, lobi firması vereceği hizmetler karşılığında tüm masrafları ayrıca fatura edilmek kaydıyla ayda 125 bin dolar alacak.

FARA kayıtlarına geçen anlaşma belgesindeki lobi firması yükümlülükleri bölümünde Ballards Partners’ ın görevi şöyle tanımlanmış: “Firma Halkbank’a danışmanlık hizmeti verecek. Halkbank’ın gerekli gördüğü durumlarda ve konularda ABD Federal Hükümeti nezdinde, Amerika Hazine Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve ABD Başkanlık idari ofisinde temsil edip savunacak. Halkbank’ı ABD'deki mevzuat politikasındaki gelişmeler konusunda bilgilendirecek.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin Ballards Partners lobi şirketiyle yaptığı anlaşma

Türkiye’nin de lobiciliğini üstlenmiş

Brian Ballards’ın sahibi olduğu Ballards Partners lobi şirketinin müşterileri arasında Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve firmanın sahibi Brian Ballards arasında, 21 Mayıs 2017’de imzalanan anlaşmaya göre firma lobi hizmetleri karşılığında Türkiye’den masraflar hariç ayda 125 bin dolar alacak.

‘Anlaşmanın zamanlaması manidar’

Halkbank’ın ABD’de Ballards Partners lobi şirketiyle anlaşmasıyla ilgili Daily Caller haber sitesinde bir haber yayınlandı. Haberde kara para aklama davası içinde yer alan Halkbank’ın Sarraf davasının asıldan görüşülmeye başlaması öncesinde bu anlaşmayı imzalanmasın dikkat çekici olduğu belirtildi. Haberde ayrıca Sarraf davasında tutuklu olan genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın mali sistemi delmek ve kara para aklamakla suçlandığı vurgulanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mahkum takas yetkilerini aldıktan hemen sonra bu anlaşmanın yapılmasının manidar olduğuna da dikkat çekiliyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG