Erişilebilirlik

Hamaney: “Hamas'ın İsrail saldırısının arkasında Tahran yok”


İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Bu yıkıcı deprem (Hamas'ın saldırısı) İsrail'deki bazı kritik yapıları tahrip etti, bunların onarımı kolay olmayacak. Bu felaketin suçlusu Siyonist rejimin kendi eylemleridir” şeklinde konuştu.
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Bu yıkıcı deprem (Hamas'ın saldırısı) İsrail'deki bazı kritik yapıları tahrip etti, bunların onarımı kolay olmayacak. Bu felaketin suçlusu Siyonist rejimin kendi eylemleridir” şeklinde konuştu.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, bugün yaptığı açıklamada, Tahran'ın İslamcı militan örgüt Hamas'ın haftasonunda İsrail'e düzenlediği saldırının arkasında olmadığını kaydetti ve İsrail'in ”telafisi olanaksız” askeri ve istihbarat mağlubiyeti olarak tanımladığı durumu sevinçle karşıladı.

Filistinliler'in kufiyye olarak bilinen geleneksel poşusunu takarak saldırılar sonrasındaki ilk televizyon konuşmasını yapmak üzere ekrana çıkan Hamaney, “Siyonist rejime saldırıyı planlayanların ellerinden öpüyoruz” dedi.

Hamaney, “Bu yıkıcı deprem (Hamas'ın saldırısı) İsrail'deki bazı kritik yapıları tahrip etti, bunların onarımı kolay olmayacak. Bu felaketin suçlusu Siyonist rejimin kendi eylemleridir” şeklinde konuştu.

İsrail uzun yıllardır İran'ın dini liderlerini Hamas'a silah tedarik etmek ve şiddeti körüklemekle suçluyor. İsrail'i tanımayan Tahran, Hamas'a moral desteği ve mali yardım yaptığını kaydediyor.

Filistin davasını desteklemek, İran'ın 1979 yılındaki İslam devriminden bu yana güttüğü başlıca politikalardan ve Şii'lerin egemen olduğu İran''ın kendini Müslüman dünyasının lideri olarak konumlandırma yollarından biri.

Amerika'dan dün yapılan açıklamada İran'ın Hamas'ın İsrail saldırısının suç ortağı olduğu kaydedilmiş, ancak bu iddiayı destekleyecek istihbarat ya da kanıt bulunmadığı belirtilmişti. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Brown da dün İran'ı, krize bulaşmama konusunda uyarmış ve çatışmaların yayılmasını istemediğini söylemişti.

İsrail'den bugün erken saatlerde yapılan açıklamada Gazze sınırında kontrolün yeniden sağlandığı ve militanların haftasonundaki kanlı saldırıda yıktığı bariyerlerin yerine mayın döşendiği kaydedildi. İsrail dün gece de Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdürdü.

Hamaney, Gazze'ye yapılan saldırının “çok daha ağır bir öfke seli” oluşturacağını söyledi.

Hamaney, “İşgalci rejim, işlediği suçları daha da arttırmak için kendisini kurban olarak yansıtıyor. Bu hatalı bir hesaplamadır. Daha da büyük felaketle sonuçlanacaktır” ifadesini kullandı.

İsrail televizyon kanalları, Hamas saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısının 900'e tırmandığını, en az 2 bin 600 kişinin yaralandığını bildirdi. Gazze Sağlık Bakanlığı ise Cumartesi gününden bu yana İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında en az 687 Filistinli'nin hayatını kaybettiğini, 3 bin 726 kişinin yaralandığını kaydetti.

Forum

STÜDYO VOA

Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili Kongre’den Blinken’a suçlama – 1 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG