Erişilebilirlik

Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye’nin üç çocuğu ve dört torunu İsrail hava saldırısında öldü


Hamas lideri Haniye, yaptığı açıklamada, “Taleplerimiz açık ve belli. Bu konuda taviz vermeyeceğiz. Düşmanlarımız müzakerelerin en önemli anında biz cevabımızı iletmeden, oğullarımı hedef alarak Hamas’ı tutumunu değiştirmeye zorlayacağını düşünüyorsa yanılıyor” dedi.
Hamas lideri Haniye, yaptığı açıklamada, “Taleplerimiz açık ve belli. Bu konuda taviz vermeyeceğiz. Düşmanlarımız müzakerelerin en önemli anında biz cevabımızı iletmeden, oğullarımı hedef alarak Hamas’ı tutumunu değiştirmeye zorlayacağını düşünüyorsa yanılıyor” dedi.

Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye’nin üç çocuğu ve dört torunu İsrail hava saldırısında yaşamını yitirdi.

Haniye bizzat kendi yaptı bu açıklamayı.

Haniye, olayın Hamas’ın ateşkes anlaşmasına varılması konusunda taleplerini değiştirmeyeceğini söyledi.

İsrail ordusu da olayı doğruladı.

Hamas kendi medya organı aracılığıyla Katar’da sürgünde yaşayan İsmail Haniye’nin üç oğlu Hazem, Amir ve Muhammed’in araçlarının Gazze’deki El Şati mülteci kampında hava saldırısıyla hedef alındığını duyurdu.

Haniye’den açıklama

Hamas lideri İsmail Haniye, merkezi Katar’daki El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “Taleplerimiz açık ve belli. Bu konuda taviz vermeyeceğiz. Düşmanlarımız müzakerelerin en önemli anında biz cevabımızı iletmeden, oğullarımı hedef alarak Hamas’ı tutumunu değiştirmeye zorlayacağını düşünüyorsa yanılıyor” ifadelerini kullandı.

İsmail Haniye’nin ailesinin Gazze Şeridi’nde yaşadığı ev Kasım ayında İsrail’in düzenlediği hava saldırısında hedef alınmıştı.

Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda bir süredir Gazze’de acil ateşkesin sağlanması için müzakereler devam ediyor. Hafta başında Kahire’de yapılan görüşmelere CIA Başkanı William Burns de katılmıştı.

Teklifin taleplerini karşılamadığını belirten Hamas ateşkes teklifini değerlendireceklerini söylemiş; Amerikalı yetkililer ateşkes konusunda “topun artık Hamas’ta” olduğunu belirtmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Salı günü yaptığı açıklamada Katar Başbakanı ile görüştüğünü; ancak Hamas’ın, ateşkes teklifine ilişkin yanıtını henüz iletmediğini kendisine söylediğini kaydetmişti.

Taraflar arasında Gazze’den göç etmek zorunda kalan Filistinliler’in bölgeye dönüşünün nasıl sağlanacağı, İsrail’in kaç Filistinli mahkumu serbest bırakacağına ilişin görüş ayrılıkları bulunuyordu.

Hamas Gazze’de altı ayı geride bırakan savaşta, İsrail’in bölgeden çekilmesini ve yerlerinden edilen Filistinliler’in dönüşüne izin verilmesini talep ediyor.

2017’de Hamas’ın Siyasi Büro Başkanlığı görevine getirilen İsmail Haniye Katar’ın başkenti Doha ve Türkiye arasında gidip gelmiş ve İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye uyguladığı seyahat kısıtlamalarından kaçınmıştı.

Bu durum Haniye’nin son ateşkes görüşmelerinde müzakereci olarak rol üstlenmesini ve Hamas’ın müttefiklerinden biri olan İran’la iletişim kurmasını mümkün kılmıştı.

Hamas İsrail, ABD ve Avrupa Birliği’nin terör örgütü listesinde yer alıyor.

İsmail Haniye’nin İsrail’e yönelik 7 Ekim’deki saldırıya ilişkin ne kadar önceden bilgi sahibi olduğu belirsiz.

Hamas’ın Gazze’deki askeri konseyi tarafından planlanan saldırının son derece gizli tutulduğu ve Hamas’ın Gazze dışında yaşayan liderlerinin saldırı zamanlaması ve boyutuna şaşırdığına ilişkin bazı haberler basına yansımıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG