Erişilebilirlik

Almanya'da Türk Başkonsolosluğu'na saldırıya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki


Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan resmi açıklamada ise, olayda can kaybı veya yaralanma yaşanmadığı belirtildi.
Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan resmi açıklamada ise, olayda can kaybı veya yaralanma yaşanmadığı belirtildi.

Belçika’daki PKK destekçilerinin, haftasonundan bu yana Türkler'in yoğun yaşadığı bölgelerde sürdürdüğü şiddet olayları Almanya’ya da sıçradı.

Aşağı Saksonya eyaletinde bulunan Hannover kentinde Türk Başkonsolosluğu'na terör örgütü sempatizanları tarafından taşlı saldırı düzenlendi.

VOA Türkçe'nin Hannover polisinden edindiği bilgiye göre, kentte dün akşam saatlerinde PKK'ya destek yürüyüşü düzenlendi.

Almanya'da Türk Başkonsolosluğu'na saldırıya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

Polisin Nevruz kutlamaları gerekçesiyle izin verdiği yürüyüşün ardından, güzergahtan ayrılan bir grup taşlarla binanın Türk Başkonsolosluğu'nun camlarını kırmaya çalıştı; binanın giriş kapısında maddi hasar meydana geldi.

Sosyal medyaya yer alan bir videoda da, saldırganların binaya yöneldikleri, ellerindeki şişe ve taşları cam ve kapıya attıktan sonra, olayın ardından kaçmayı başardıkları görülüyor.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, olay esnasında Başkonsolosluk binası önünde polis ve koruma önlemleri bulunmadığı ve güvenlik zafiyeti olduğu iddia edildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan sert açıklama

Hannover Başkonsolosluğu’ndan alınan bilgide, kentteki yerel güvenlik yetkilileri ile temasa geçildiği kaydedildi.

Hannover Başkonsolosu Özge Gül Kaya'nın saldırı sonrası Alman makamlarından hem Başkonsolosluk hem de Türk sivil toplum kuruluşlarına ait mekanlarda güvenlik önlemlerinin artırılmasını istediği öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan resmi açıklamada da, 26 Mart gecesi yaşanan olayda olayda can kaybı veya yaralanma yaşanmadığı ifade edildi.

Açıklamada, "Saldırının ardından, Alman yetkililerle temas edilerek vatandaşlarımızın ve diplomatik misyonlarımızın güvenliğinden Alman makamlarının sorumlu olduğu hatırlatılmış, Avrupa’daki Türk toplumunu tahrik amaçlı eylemlere müsaade etmemeleri gerektiği aktarılmıştır" denildi.

"Köşeye sıkışmış olan terör örgütü PKK’nın Avrupa’daki Türk toplumunu huzursuz etmeye dönük eylemlerinin arttığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın sağduyusu sayesinde bu provokasyonlar daha büyük olaylara dönüşmemiştir" ifadeleri yer alan açıklamada, ilgili ülkelerden beklentinin, terör örgütü destekçilerinin eylemlerine izin verilmemesi ve saldırganların bir an önce adalet önüne getirilmesi olduğu vurgulandı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz'un da Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, Alman makamlarının Türkiye’nin Almanya’daki temsilciliklerinin güvenliklerini sağlaması konusunda uyarıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, da saldırıyı kınayarak, "Avrupa'nın muhtelif ülkelerinde son dönemde yaşanan şiddet sarmalı PKK'nın ne kadar vahşi bir terör örgütü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi" ifadelerini kullandı.

CHP'nin Hannover örgütü de sosyal medya platformu X'teki açıklamasında, "PKK militanları tarafından başkonsolosluğumuza düzenlenen saldırı girişimini şiddetle kınıyoruz. Başkonsolosluğumuzun çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" denildi.

Belçika'da da Türk ve Kürt toplumları arasında da Pazar gününden bu yana süren olaylar sürüyor.

24 Mart gecesi Liege'e bağlı, nüfusunun büyük çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Cheratte köyünde, Ülkü Ocakları binasının Kürt gruplarca ateşe verildiği haberleri basına yansımıştı.

Çarşamba günü de Belçika basını maskeli kişilerin Salı gecesi Gent'teki bir Kürt kafesine zarar verdiğini bildirdi. Belçika'nın Le Soir gazetesi, bir videoya göre yaklaşık 10 maskeli adamın camları kırdığını ve görüntülerde Ülkü Ocakları'nın ambleminin görüldüğünü yazdı. Soruşturma devam ediyor.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG