Erişilebilirlik

Harris’in İlk Dış Gezisi


Başkan Yardımcısı Kamala Harris ilk dış gezisini Orta Amerika ülkelerine gerçekleştiriyor. Harris bu çerçevede Guatemala ve Meksika’ya gidiyor.

Harris'in ilk durağı Guatemala.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in gündeminde bu ülkelerden ABD sınırına sığınmacı akınının önlenmesi var.

İki ülke de Biden yönetiminin sığınmacı akınını önleme çabalarında oldukça önemli.

Harris temasları çerçevesinde bu ülkelerden sınır güvenliğinde daha fazla işbirliği için taahhütlerine bağlı kalmalarını isteyecek. Bu ülkelere yönelik yatırımların da görüşmelerde önemli bir yer tutması bekleniyor.

Harris, Honduras ve El Salvador’la bu konuda henüz etkili bir iletişime geçmiş değil. İki ülke lideri de yolsuzluk skandallarının bir parçası.

Başkan Joe Biden, Harris’e ABD-Meksika sınırındaki sığınmacı akınının nedenlerine çözüm bulması görevini vermişti.

Harris, insani ve ekonomik yardımlarla bölgede yaşam koşullarının iyileştirilmesi yaklaşımını ortaya koymuştu.

Harris, şirketlere bazı Orta Amerika ülkelerine yatırım yapmaları çağrısında bulunmuştu.

Kamala Harris Perşembe günü Guatemala ve Meksika liderlerini aramış ve ABD’nin bu ülkelere 500 binle 1 milyon doz arasında aşı sağlayacağını söylemişti.

Harris temasları çerçevesinde iki ülkenin liderleriyle biraraya gelecek, Guatemala’da toplum liderleri, yatırımcılarla görüşecek. Başkan Yardımcısı Meksika’da da kadın girişimcilerle görüşmelerde bulunacak.

Harris Mayıs ayında Guatemala’dan bir heyetle görüşmesinde bu ülkedeki yolsuzluğun yatırımın önünde önemli bir engel olduğunu kaydetmişti. Harris, bu sorunun çözülmesi gerektiğini katıldığı çeşitli toplantılarda dile getirmişti.

Kamala Harris’in ziyaretiyle ilgili büyük beklentiler var fakat uzmanlar ABD’nin Guatemala’da hukukun üstünlüğü ve kurumların yapılanmasıyla ilgili seçeneklerinin çok az olduğunu ve bu nedenle çabaların bir sonuca varmayabileceğini kaydediyor.

ABD-Meksika sınırına yönelik yoğun sığınmacı akını Biden yönetimine yönelik bazı eleştirileri de beraberinde getirmişti.

Özellikle Cumhuriyetçiler Biden'ın söylemlerinin sığınmacıları sınıra gelmek için cesaretlendirdiğini ifade ediyor.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG