Erişilebilirlik

“Haseke'de Tutulan Yüzlerce Erkek Çocuğu Kayıp”


25 Ocak 2022 - Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kontrolundaki cezaevine IŞİD'in baskın düzenlemesi sonrası bölgede güvenlik arttırıldı
25 Ocak 2022 - Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kontrolundaki cezaevine IŞİD'in baskın düzenlemesi sonrası bölgede güvenlik arttırıldı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Suriye’de Amerika'nın desteklediği Kürt güçlerin IŞİD militanlarıyla aile fertlerini tuttuğu hapishanedeki yüzlerce erkek çocuğunun kayıp olduğunu bildirdi. Çocukların, Haseke’deki cezaevine baskın düzenleyen IŞİD militanları tarafından rehin alındığı tahmin ediliyor.

IŞİD lideri Ebu İbrahim El-Haşimi El-Kureyşi’nin Suriye’nin kuzeybatısında ABD’nin düzenlediği hava saldırısının ardından ölmesinden bir gün sonra yayınlanan HRW raporuna göre, kayıp olan çocuklar çeşitli ülkelerin vatandaşları. Bazıları, 2014 yılında Suriye ve Irak’ın kuzeyinde ‘halifelik’ ilan eden IŞİD’e katılan cihatçıların yanlarında getirdikleri çocukları, bazılarıysa cihatçıların bölgede doğan çocukları.

Suriye’nin kuzeyinde kontrolu ellerinde tutan Kürt yerel güçleri yetkilileri, şu an kayıp olan çocukların birçoğunun şiddet yanlısı aşırıcı eğilim içinde olmalarından endişe ediyor. Kürt yetkililerin açıklamalarına göre, cezaevlerinde tutulan çocukların vatandaşları oldukları ülkelere geri gönderilme talepleri ilgili ülkeler tarafından reddedildiği için Haseke’deki hapishanede tutuluyorlardı.

Bu erkek çocuklarından kaçının IŞİD tarafından eğitildiği ya da aralarında suça karışmış olanlar olup olmadığı bilinmiyor.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’de bulunan hapishanedeki 3 binden fazla mahkumun yaklaşı 600’ü çocuk.

HRW yetkilisi Letta Tayler, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), IŞİD’in baskın düzenlediği hapishanede tahliyelere devam ettiğini ancak olayda “kaç kişinin hayatta kaldığı ve kaç kişinin öldüğü” konusunda hala bir bilgi verilmediğini söyledi.

IŞİD’in cezaevine saldırısı öncesinde erkek çocuklarının yetişkinlerden ayrı bir bölümde kaldığı ancak baskında yaşanan firar sırasında tüm grupların birbirine karıştığı bildiriliyor. 20 Ocak’ta yaşanan olayda bazı tutsaklar kaçarken, aralarında yüzlerce çocuğun bulunduğu çok sayıda tutsak da cihatçılar tarafından rehin alındı.

Hafta başında basın toplantısı düzenleyen SDG liderlerinden Nevruz Ahmed, hapishanede kontrolu yeniden ele geçirdiklerini, IŞİD’in baskını sonucu çıkan çatışmalarda 77 cezaevi çalışanı, 40 Kürt savaşçısı, 4 sivilin öldüğünü açıkladı. Ahmed, aralarında IŞİD mahkumlarının da olduğu 374 IŞİD militanının da öldüğünü kaydetti. Ancak Ahmed, ölen mahkumların kaçının çocuk olduğunu açıklamadı.

Cezaevindeki Kanadalı bir tutsağın HRW’a verdiği bilgiye göre, çatışmalarda “onlarca çocuk öldürüldü.”

ABD öncülüğündeki IŞİD koalisyonun yerel liderleri, baskında firar eden ancak daha sonra yakalanan tutsakların şu an daha güvenli bir tesiste tutulduğunu ileri sürdü.

HRW’nin raporunda, SDG yetkililerine, şu an hala gözaltında olan mahkumların insani yardım ekiplerince ziyaret edilmesine ve bu kişilerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına izin verilmesi çağrısı yapıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilisi Tayler, cezaevinde yaşanan krizin, “ülke yönetimlerinin, bölgedeki vatandaşlarının durumunu gözardı etmesinin beklenen bir sonucu” olduğunu söyledi ve ilgili ülkelerin yetkililerini buradaki vatandaşlarıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmek üzere harekete geçmeye çağırdı.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG