Erişilebilirlik

Hatay'da 6,4 ve 5,8 Büyüklüğünde İki Deprem


AFAD, Hatay'ın Defne ilçesinde yerel saatle 20.04'te 6,4 büyüklüğünde bir deprem olduğunu bildirdi. AFAD'ın deprem kayıtlarına göre bundan üç dakika sonra Samandağ'da ise 5,8 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu üç kişinin hayatını kaybettiğini 213 kişinin yaralandığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, üç enkazda arama kurtarma çalışmaları yapıldığını, bunların birinde üç, birinde iki, sonuncusunda da bir vatandaşın enkaz altında bulunduğunu bildirdi.

Soylu alınan 42 ihbardan 39'unda kişilerin ufak müdahalelerle enkaz altından çıkarıldığını kaydetti.

Soylu, Antakya'da fayın bir bölümünün daha kırıldığı değerlendirilmesinin yapıldığını, bu esnada Kandilli Rasathanesi'nden denizde suyun yükselmesi uyarısının hem Türkiye hem de 10 ülke için yayınlandığını ancak bu uyarının daha sonra kaldırıldığını bildirdi.

Hatay'daki Depremlerin Ardından 90 Artçı Kaydedildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Soylu, son iki büyük sarsıntının ardından artçı depremlere işaret ederek halkı özellikle eski binalara girilmemesi konusunda uyardı. Defne ve Antakya civarında girilmemesi gereken binalardan eşyaların taşındığını belirten Soylu, artçılar sürerken bunun son derece tehlikeli olduğunu belirtti.

Hatay’da Deprem Anında Yaşanan Korku ve Endişe
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da AFAD genel merkezinde basına yaptığı açıklamada Kandilli Rasathanesi’nin tsunami uyarısına değindi, Bunun standart bir uygulama olduğunu kaydetti ve "Şu anda böyle bir riskin olmadığını gördükleri için uyarı kaldırıldı. AFAD da bu uyarıyı kaldırdı. Hasarlı binalara gerek eşya almak için veya binayı kontrol etmek için girilmemesini rica ediyoruz" dedi.

Gaziantep kent merkezinde de yoğun şekilde hissedilen sarsıntının ardından evlerinde bulunan vatandaşlar kendilerini sokağa attı.
Gaziantep kent merkezinde de yoğun şekilde hissedilen sarsıntının ardından evlerinde bulunan vatandaşlar kendilerini sokağa attı.

Türk Hava Yolları (THY) Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığı, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa çıkışlı tahliye uçuşlarının 1 Mart tarihine kadar ücretsiz devam edeceğini bildirdi.

AFAD'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada "Hatay ili Defne ilçesinde saat 20.04’te 6,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi. İki depremin derinliği sırasıyla 16,7 kilometre ve 7 kilometre olarak açıklandı.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ise depremin büyüklüğünü 6,3, derinliğini ise 2 km olarak verdi.

Hatay Merkezli Depremlerde 6 Can Kaybı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

AFAD, "Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremler sonrasında, ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir" dedi.

AFAD iki büyük depremin ardından 32 artçının meydana geldiğini bildirdi.

AFAD'ın "Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir" uyarısı ise daha sonra kaldırıldı.

Mersin ve Antalya valilikleri de, halka deniz kıyısından uzak durmaları uyarısında bulundu. Daha sonra AFAD'ın deniz seviyesinde yükselme uyarısını kaldırmasının ardından valilikler de uyarıyı kaldırdı.

Mersin'de de hissedilen deprem vatandaşları korkuttu.
Mersin'de de hissedilen deprem vatandaşları korkuttu.

Deprem sonrası halk yeniden sokaklarda

Sarsıntılar Hatay'ın yanısıra Diyarbakır, Gaziantep ve Mersin gibi illerde de hissedildi. Halk yeniden sokaklara döküldü.

Hatay Depremlerinden Sonra Diyarbakırlılar Sokakta
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Deprem sonrası Gaziantep'in merkezi ve ilçelerinde yaşayan halk ilk depremin üzerinden geçen 2 haftanın ardından yeniden sokaklara döküldü.

Sarsıntının ardından canlarını kurtarmak için evlerinden dışarı çıkan kent sakinleri VOA Türkçe muhabiri Orhan Erkılıç'a konuştu.

Deprem Sonrası Halk Yeniden Sokaklarda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Deprem sırasında kendisini can havliyle dışarı attığını belirten Ahmet Kılıç, evde yalnız yaşadığı için evine dönemediğini ve geceyi otobüs durağında geçireceğini söyledi.

İlk depremin ardından Ankara'ya yakınlarının yanına giden Zeynep Deveci ise, önceki gün evine döndüğünü bugün ise yeniden sokaklarda olduğunu ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler depremler sırasında AFAD Koordinasyon Merkezi’nde toplantı yapıyordu. Bina dışına çıkan Bakanlar Akar ve Koca bir süre bekledikten sonra kentteki son durumu değerlendirmek üzere Mobil Koordinasyon Merkezi’nde toplandı.

Akar Depreme Hatay'da Yakalandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:47 0:00

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremden etkilenenlerin tedavi edildiği sahra hastanesini ziyaret etti.

Anadolu Ajansı'na göre İskenderun Devlet Hastanesi'nin Numune Mahallesi'ndeki yoğun bakım servisi tahliye edildi, hastane acil hizmetlerini bahçede kurtulan sahra hastanesinde devam ettirmeye başladı. Antakya'daki Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi de tedbiren tahliye edildi.

NTV yayınında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Enkaz altında kalanlar var, çok sayıda ihbarlar alıyoruz" dedi. Savaş, Samandağı'nda elektriğin olmadığını, bazı binaların yıkıldığını söyledi.

NTV'ye konuşan Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz da, “Ağır ve orta hasarlı binalarımızın bir kısmı yıkıldı. Şu an her yer zifiri karanlık, elektrikler kesildi, binalarda bulunanlar var mı tespit etmeye çalışıyoruz. Olduğuna dair bazı ihbarlar alıyoruz” dedi.

Eryılmaz Halk TV’ye telefon bağlantısında da, “İnsanlar kendilerini dışarı attı, araçlarıyla bir yerlere ulaşmaya çalışıyorlar. Vatandaşların hepsi dışarda. Hiçbiri içeri girmiyor. Çadır ihtiyacı var. Bu ihtiyacın bir an önce karşılanması lazım. En az 15 bin çadır gerekiyor. 6-7 noktada çadırkent kuruldu ancak onlar ihtiyacı karşılamaktan uzak.” diye konuştu.

Hatay Depremleri Suriye’nin Kuzeyinde Korku Yarattı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, “Barınma sorunu yüzünden dışarda kalan aileler bazen ihtiyacını karşılamak için evine girebiliyor. Bu sorun ancak çadır ihtiyacının karşılanmasıyla çözülebilir.”Eryılmaz, “1-2 mahallede apartmanda enkaz altında kalanların olduğu bilgisi var ancak bunu teyit etmeye çalışıyoruz. Telefonlarla irtibat kurmakta zorlanıyoruz. Yoğun bir trafik yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

Hatay Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel de NTV yayına katılarak yaptığı açıklamada ilçede elektriğin kesik olduğunu ve yıkılan binaların olduğunu söyledi. İbrahim Güzel, Kahramanmaraş depremiyle kıyaslandığında son depremde daha fazla sarsıldıklarını söyledi. Bölgede acil çadır ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Güzel, "Çok kötü durumdayız. Kahramanmaraş depreminde çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetti. Şu anki deprem onun 3 katı. İhbarları alıp valiliğe iletiyoruz. Bittik. Diyecek bir lafım yok" diye konuştu.

CHP Ankara milletvekili Gamze Taşçıer, depreme İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi'nde 11 milletvekiliyle toplantı halindeyken yakalandıklarını bildirdi. Twitter üzerinden bir mesaj paylaşan Taşçıer, "Ayakta durmaya dahi imkan vermeyen çok şiddetli bir sarsıntıydı. Maalesef yıkılan binalar var. Umarım kimse zarar görmemiştir" dedi. Taşçıer, video bağlantısı üzerinden VOA Türkçe muhabirine yaşadıklarını ve bölgedeki son durumu aktardı.

CHP'li Milletvekili Hatay'da Deprem Sırasında Yaşananları Anlattı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, "Hatay Antakya, Defne ve Samandağ’daki arama kurtarma ve sağlık ekiplerimiz AFAD koordinasyonu ile keşif faaliyeti yapıyor. Vatandaşların panik yapmamaları ve hasarlı binalardan uzakta durmaları çok önemli" açıklamasında bulundu.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 40 binin üzerinde kişinin ölümüne neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından halk yeni sarsıntılarla birçok kentte sokaklara döküldü. Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıkları Hatay'da yeniden yıkım meydana geldiğini bildirdi.

Mersin'de de hissedilen deprem vatandaşları korkuttu.
Mersin'de de hissedilen deprem vatandaşları korkuttu.

Reuters'a konuşan iki görgü tanığı Antakya merkezde binalarda yeni hasar oluştuğunu bildirdi. Diğer görgü tanıkları kurtarma ekiplerinin bölge sakinlerinin durumunu kontrol etmek için sahada olduklarını kaydetti.

Reuters'a göre sarsıntı Suriye, Mısır ve Lübnan'da da hissedildi. AFAD Twitter'dan yaptığı uyarıda "Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Doğru bilgi için resmi kaynakları takip edin" dedi.

AFAD'ın kayıtlarında bu iki depremin ardından Samandağ ve Antakya'da birçok artçının yaşandığı görüldü.

Reuters'a konuşan bölge sakini Muna El Ömer, deprem sırasında Antakya'da bir çadır kentte olduğunu söyledi. "Yer ayaklarımın altında ikiye ayrılacak sandım" dedi.

ABD Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Hatay bölgesinde 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Türkiye’de görev yapan afet müdahalesi ekibi güvende ve eksiksiz. Bu gelişmeyi takip etmeye çalışıyorlar” dedi.

STÜDYO VOA

Uluslararası yatırımcılar Türk ekonomisinden güvence bekliyor – 17 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:50 0:00
XS
SM
MD
LG