Erişilebilirlik

Hava Koşulları Kurtarma Çalışmalarını Zorlaştırıyor


Hava Koşulları Kurtarma Çalışmalarını Zorlaştırıyor

7,2 büyüklüğündeki Van depreminin ardından arama kurtarma çalışmaları soğuk hava ve kar nedeniyle güçlükle devam ediyor

7,2 büyüklüğündeki Van depreminin ardından arama kurtarma çalışmaları soğuk hava ve kar nedeniyle güçlükle devam ediyor. Evsiz kalan binlerce kişiye barınak sağlanması için yoğun bir çaba söz konusu. Pazar günü meydana gelen depremde ölü sayısı 523’ü buldu; yaralı sayısı ise 1.650 olarak açıklandı. Ölü sayısının daha da artması bekleniyor.

Erciş’te bugün 3 kişi kurtarıldı. Ancak depremzedelerin enkazdan sağ olarak çıkarılması konusunda zaman giderek daralıyor.


Bu arada, dış yardım bölgeye ulaşmaya başladı. Ankara ilk önce sadece İran ve Azerbaycan’dan yardım kabul ederken daha sonra kararını değiştirerek diğer ülkelerden de yardım almayı kabul etti. Çadır, giysi ve gıda sevkiyatı bölgeye ulaşıyor. İsrail’den Türkiye’ye prefabrike ev taşıyan uçakların ilki de Türkiye’ye ulaştı.

Kızılay Tırları Yağmalandı

Evsiz kalan çok sayıda depremzede, yardımların zamanlıca ulaştırılamaması nedeniyle tepkili. Saatlerce sıra beklemek durumunda kalan depremzedeler çadır veya barınak temin edemiyor. Birçok kişi geceyi açıkta geçirmek durumunda kalırken havanın soğuması ciddi bir kaygı nedeni. Bazıları ise yardımın kendilerine ulaştığını söylüyor ve memnuniyetlerini dile getiriyor.

Bu arada, bazı insanların fazla çadır temin ederek satıp kar elde etmeye çalıştığına dair haberler alınıyor. Kızılay dün de 17 tırının yağmalandığını açıkladı.XS
SM
MD
LG