Erişilebilirlik

HDP Fiilen Meclis’e Döndü


Halkların Demokratik Partisi, Kasım ayı başlarında aldığı kararı, bugün fiilen sona erdirdi. Kararın alınmasının ardından bugün ilk kez HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM Genel Kurulu’na hitap etti. Önder, önce HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden gönderdiği soruları okudu. Demirtaş’ın, Meclis Başkanının yanıtlaması istemiyle gönderdiği sorular şöyle:

“-Başkanlığını yaptığınız TBMM’nin 10 milletvekilinin herhangi bir meclis kararı olmaksızın tutuklanmış olmaları hususunda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

-10 milletvekilinin halen F Tipi hücrelerde tek başına tecritte tutuluyor olmaları hakkında herhangi bir girişiminiz olacak mı?

-Milletvekillerinin hâlihazırda dokunulmazlıkları devam ediyor olmasına rağmen, bu soru önergesi dâhil, bütün yazışmaların denetime tabi tutulmasını Meclis içtüzüğü ve Anayasa’ya uygun görüyor musunuz?

-Meclis’in saygınlığına bir saldırı olarak değerlendirilebilecek bu uygulamaların HDP’li vekillere yapılıyor olması karşısında sessiz kalmanın parlamenter demokratik siyaseti ve parlamentomuzu hiçleştirdiğini düşünüyor musunuz?

-Bizimle ilgili daha yargılamalar bile başlamadan kesin hüküm beyan ederek yargıyı tesir altına almaya çalışan Hükümet sözcüleri, Başbakan ve Cumhurbaşkanı beyanlarına karşı meclis başkanı olarak parlamentoya verilen adil yargılanma hakkını koruyacak tedbirler almayı düşünüyor musunuz?

-Başkanlığını yaptığınız parlamentonun 10 üyesinin cezaevinde hangi koşullarda tutulduğunu ve ne tür uygulamalarla karşılaştıklarını yerinde incelemeyi düşünüyor musunuz?”

Ardından konuşmasını sürdüren Önder, bundan böyle meclis kürsüsünden cezaevinde bulunan arkadaşlarının mesajlarını okuyacaklarını söyledi. Önder, “Bizi yıldırmayı murat ediyorsanız avcunuzu yalayacaksınız. Bizi bezdirmeyi, bizi sindirmeyi, bizi teslim almayı hedefliyorsanız rüyanızda göreceksiniz. Ama barışı ve ortak yaşamı torpillemeyi, dinamitlemeyi hedefliyorsanız tebrik ederiz, başarmak üzeresiniz. Ha gayret, biraz daha uğraşırsanız, artık bir halk, bu ülkenin içerisinde kendisi için hiçbir gelecek tasavvuru içinde olmayacak,” dedi.

HDP fiili olarak Meclis çalışmalarına dönse de, kesin kararını henüz vermedi. Dün açıklama yapan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “İç tüzük dehlizlerinde karanlık localarda yapacağınız hesaplarla ne yapacağımıza karar vermeyeceğiz. Ne sizin hesap ettiğiniz gibi burayı size terk edeceğiz, ne de burada oynanan oyunun figüranı olacağız! Ne bu deveyi güdeceğiz, ne bu diyardan gideceğiz. Halkın sözü her şeyden değerlidir. Nihai karar için halkımızla toplantılarımızı sürdüreceğiz. Şimdilik burada olacağız! Siz istemeseniz de,” diye konuşmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG