Erişilebilirlik

HDP Grup Başkanvekili’ne Hapis ve Siyaset Yasağı Cezası


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yıldırım’a ayrıca ‘Siyasi haklarından men’ cezası verildi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım 12 Eylül 2015 tarihinde Muş’ta, Cizre’deki sokağa çıkma yasağına ilişkin düzenlenen basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kastederek, “O saraydaki padişah bozuntusu, al paraleli vur üçgene ver ötekine berikine hepsinin başına da Tayyip Erdoğan’ı koy hepiniz yargılanacaksınız” sözlerini kullandı. Dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından Yıldırım hakkında bu konuşmasından dolayı dava açıldı.

Muş 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dördüncü celsesinde karar açıklandı. Yıldırım, “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl hapis ve “siyasi haklarından men” cezası aldı. Mahkeme hapis cezasını, “suçun aleni olarak işlenmesinden” dolayı 1 yıl 2 aya yükseltti. Cezanın ertelenmesi veya para cezasına çevrilmesi talebi de mahkemece reddedildi. Karar üst mahkemede onanırsa Yıldırım, seçilme hakkını kaybedecek. Yıldırım’ın avukatları karara Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti.

HDP’nin halen aralarında Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 11 milletvekili tutuklu bulunuyor. Yüksekdağ ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekillikleri de düşürüldü.

XS
SM
MD
LG