Erişilebilirlik

“HDP’ye Yardım Yapılmaması İçin AYM’ye Başvuracağız”


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM’de grubu olan siyasi partilere Hazine yardımı yapılmasını adaletsiz bulduklarını belirterek, HDP’ye Hazine’den yardım yapılmaması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

İktidardaki Cumhur İttifakı’nın en küçük ortağı konumundaki BBP Lideri Destici, parlamento muhabirleriyle bugün sabah gerçekleştirdiği sohbet toplantısında siyasetteki son durumu değerlendirdi. Destici, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek seçimlerde Cumhurbaşkanlığı’nı kazanması ve Cumhur İttifakı’nın en çok oyu almasında sorun yaşanmayacağı görüşüyle birlikte Mayıs ayında seçime gidilebileceğini de açıkladı.

Hazine aracılığıyla Türkiye bütçesinden dolayısıyla halkın cebinden siyasi partilere maddi yardım yapıldığını anımsatan Destici, ancak bunun seçime katılacak partilere değil sadece TBMM’de parti grubu olan siyasi partilere yapıldığını belirterek, “Bu gerçekten canımı acıtıyor. Siyasi partilere Hazine’den 4,5 milyar lira verilecek. Aslında bu yardım hukuki değil çünkü Anayasa’nın 68’nci maddesinde siyasi partilere hakça yardım yapılması gerektiği yazılı. Seçime 25 siyasi parti katılıyor ama mesela şimdi Hazine yardımı Meclis’teki 5 siyasi partiye yapılacak. Hazine yardımı, siyasi partiler sermaye gruplarına muhtaç kalmasın, iş dünyasına bağımlı olmasın ve cari giderlerini karşılasınlar diye yapılmalı. Yoksa devasa genel merkez binaları, lüks makam araçları olsun diye değil. Anayasa’nın tarif ettiğine uygun şekilde Hazine yardımı yapılmıyor. BBP olarak biz Hazine yardımı tümüyle kaldırılsın diyoruz” ifadesini kullandı.

HDP için, “PKK’nın siyasi şubesi kapatılma davası süresinde” diyen Destici, “Biz zaten Hazine yardımına karşıyız ama bir de PKK’nın siyasi koluna Hazine yardımını verdiğiniz zaman çelişkili. Şimdi yeni yılda Hazine yardımı verilecek, parti kapatılırsa ne olacak, parayı verdiniz gitti. En azından HDP’nin payına düşen kısmına tedbir konulsun. Anayasa yüzde yüz uygulanırsa HDP kesin kapatılır. Biz yeni yıl öncesinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracağız ve bir, Hazine yardımı toptan kaldırılmalı talebinde bulunacağız ve iki, HDP’ye verilen yardıma tedbir konulmasını isteyeceğiz” açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı bütçesini kullanmadığını savundu

Hazine yardımı verilecekse de bunun seçimlere katılacak tüm partilere eşit şekilde verilmesi gerektiğini söyleyen Destici, bu görüşünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a daha önce aktarmasına ilişkinse, “Futboldaki televizyon gelirleriyle ilgili havuz sistemi daha adil demiştim. Futbol örneği kendisini gülümsetti” bilgisini verdi. Bu sözleriyle Destici, Hazine’den seçim sonucu itibarıyla en fazla geliri alan AKP Lideri’nden konuya ilişkin olumlu bir geri dönüş alamadığını da açıklamış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “partili” olması itibarıyla seçim dönemi dahil devlet imkanlarıyla açılışlar yapması, toplantılar düzenlemesine ilişkin eleştirilere karşılıksa Destici, “Ben Sayın Erdoğan’ın hassas olduğunu bu konuda düşünüyorum. Devletin mumu devlet içinde, parti mumu ise parti içinde kullanılıyor. AK Parti’nin zaten bütçe diye bir sıkıntısı yok” dedi.

Ancak Destici, “Partili Cumhurbaşkanı” konusunda ise anayasa değişikliği gerektiği görüşünü de yineleyerek, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili uyum yasaları tamamlanırken, yeni anayasa taslağında Cumhurbaşkanı’nın parti genel başkanlığından istifa etmesi gerektiği görüşündeyiz. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcıları da seçimle iş başına gelmesi gibi düşüncelerimiz var. MHP’nin benzer önerileri var” diye konuştu.

Türkiye’deki seçimlerde resmi gözlemci durumundaki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT – OSCE) raporu uyarınca Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı olanaklarını seçimlerde kullandığı tespitini yaptığını hatırlattığımız Destici, AGİT’in objektif olmadığını öne sürdü. Destici, “AB nasıl PKK yanındaysa AGİT’in de raporu yanlı olmuş” görüşünü aktardı.

CHP ve İyi Parti’ye “neden buna muhalefet etmiyorsunuz?” sorusu

Hazine yardımı yapılmayan BBP gibi, parti aidatlarıyla tüm siyasi partiler tarafından siyaset yapılabileceğini savunan Destici, CHP ve İyi Parti’ye seslenerek, “Cumhur İttifakı’nın karşısındakiler her konuyu konuşuyorlar bu konuda (Hazine yardımı) tek laf etmiyorlar, işlerine geliyor. Bunlar öncülük etseler… Lüks makam araçlarına bindikleri, suitlerde kaldıkları zaman, Hazine yardımını har vurup harman savundukları sürece başka söz söylemeye hakları yok. CHP, bu yıl sonunda 1,5 milyar lira ve İyi Parti ise 500 milyon lira Hazine yardımı alacak. Örnek olsunlar ya bu parayı almasınlar ya da eleştirsinler” dedi.

Seçimler için Mayıs ihtimali ve Cumhur İttifakı galibiyeti iddiası

BBP Lideri Destici, MHP tarafından Kurban Bayramı, üniversiteye giriş sınavı ve tatil dönemi başlangıcı gerekçesiyle seçimler konusunda Mayıs’ta yapılabileceği önerisi geldiğini anımsatarak, seçim mevzuatı uyarınca yeni yılda bu yönde karar alınabileceğini kaydetti. Genel Seçimler ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi için 18 Haziran 2023 tarihi yerine Mayıs ayına öne çekme kararı alınabileceği görüşüne katıldıklarını söyleyen Destici, bunun 18 Haziran öncesinde ya TBMM kararıyla 90 gün önce ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 60 gün önce olabileceğini işaret etti.

Destici, yaklaşık yüzde 12’lik kararsız seçmen faktörü bulunsa bunun seçim döneminde Cumhur İttifakı lehine oy verilmesi şeklinde değişeceği iddiasını paylaşarak, muhalefet cephesindeki altılı masa içinse “dağılacaklar, Cumhurbaşkanlığı için ayrı adaylar çıkaracaklar” yönündeki görüşlerini ifade etti.

CHP: "Erdoğan’a bu paralar nereden çıkmış sormalı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ise, Destici’nin Hazine yardımı konusunda partisini hedef alan açıklamalarına karşılık, “Sayın Destici'nin bu ifadeleri gerçekse ciddiye alınacak hiçbir yanı yoktur. Bu sözler tamamen abesle iştigaldir. Bu sözleri söyleyen Destici, anlaşılan gözleri görenlerin gördüğünü, görmemektedir; kulakları duyanların duyduğunu, duymamaktadır. Bugün ülkemizde Cumhurbaşkanlığı bütçesinin seçim sürecinde kullanıldığına ilişkin örnekler her gün yaşanmaktadır. Bütün mitingler devletin bütçesi ile yapılmaktadır. İşte en son yaşadığımız, AKP Parti Genel Başkanı sıfatıyla hafta sonu Ankara'da yaptığı parti toplantısının finansı nereden karşılanmıştır? Benim sayın Destici'ye tavsiyem bunu sormasıdır. Ankara'daki bütün aydınlatma direkleri AK Parti Genel Başkanı'nın fotoğrafları ile donatılmıştır. Bu paralar kimin cebinden çıkmıştır. Tekrar söylüyorum. Bu sözlerin ciddiye alınacak hiçbir yanı yoktur” dedi.

AKP Sözcüsü Çelik: Köktenci yaklaşım

Bu arada AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partileriyle ittifak ortağı konumundaki Destici’nin “Hazine yardımı kaldırılmalı” görüşünü “köktenci” bulduğunu açıkladı. Çelik, “Hazine yardımı meselesi dünyanın her tarafından demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin güçlenmesi ve onların faaliyetlerini yapabilmeleri ve siyasi alanlarını korumak için üretilmiştir. tecrübelerle ortaya çıkmıştır. bunlarla ilgili köktenci yaklaşımlar doğru sonuçlar doğurmayabilir” diye konuştu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG