Erişilebilirlik

HDP’den ‘Yardımlarımız Engelleniyor’ İddiası


Pervin Buldan
Pervin Buldan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yardım çalışmalarının engellendiğini ve gönüllülerin alandan uzaklaştırılmak istendiğini öne sürdü.

Depremzedeleri ziyaret ederek, yardımlar hakkında bilgi almak için Diyarbakır’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, akşam saatlerinde ikinci kez kameraların karşısına geçti. Buldan’ın basın toplantısının gündeminde deprem yardımları vardı.

Buldan, Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesine bağlı Hasankoca köyündeki yardım deposunun kaymakam tarafından basıldığını öne sürdü. Kaymakamın yardımlara el koymak istediğini savunan Buldan, “Depremin başından beri özellikle de ilk günlerde ortada olmayanlar, hiçbir şekilde halkımıza yardım götürmeyenler şimdi yapılan çalışmaları, yapılan yardımları engellemek ama aynı zamanda HDP’nin yardım kampanyasını durdurmak için girişim başlattılar. İktidara seslenmek istiyorum; bu bir akıl tutulmasıdır. İnsanlar böylesine büyük bir felaket yaşarken, yapılan yardımları engellemek hiç kimsenin haddine değildir” dedi.

Buldan, bütün yardımlarının engelleneceği kaygısını dile getirerek, “Bundan sonra bu tür girişimlerin devam edeceği kaygısını taşıyoruz. Yapılan bütün yardımların engellenebileceği kaygısını yaşıyoruz. İktidarın bizim yaptığımız çalışmaları kendisine mal etmesine; HDP’nin, STK’ların ve başka partilerin yaptığı yardımları engelleyerek bu yardımları sanki kendisi yapıyormuş gibi yansıtmasına asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“AFAD yardımlara el koydu”

AFAD’ın bazı yardım kamyonlarına el koyduğunu söyleyen Buldan, depremin ilk iki günü ortada olmayanların şimdi yardımları engellemek için ortaya çıktığını ileri sürdü.

HDP’nin bütün illerden depremzedelere ulaştırmaya çalıştığı yardımların engellendiğini öne süren Buldan, şunları söyledi: “Bugün ise artık o depoyu basarak ‘Buraya biz yerleşeceğiz, bizim emrimizdeki insanlarla birlikte çalışırsanız çalışırsınız, yoksa sizi gözaltına alırız’ diyorlar. Bunu asla kabul etmiyoruz. AFAD’ın da Siirt ve Batman’dan gelen odun, kömür ve yakacak taşıyan TIR’lara el koymasını asla kabul etmiyoruz. Antep’e giden TIR’lar AFAD tarafından durdurulmuş ve biraz önce aldığımız bilgiye göre de AFAD aynı zihniyetle, aynı amaçla bu yardımlara el koymuştur.”

Muhalefete çağrı

İktidarın yardım deposuna kayyum atanmak istendiğini savunan Buldan, diğer siyasi partilerin de buna karşı çıkmasını istedi. Yardım çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayan Buldan, “Diğer siyasi partilerin de muhalif partilerin de kendisine insanım diyen herkesin de bu duruma karşı çıkması ve bu konuda mutlaka söz söylemesi gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Çünkü gün dayanışma günüdür, birbirimizin elini tutma günüdür. Gün AKP ve ortağının kendi anlayışı ve zihniyetini Türkiye kamuoyuna dayatmasını yerle bir etme günüdür. Biz onların yalanlarının, hilelerinin ülkeyi ne hale getirdiğini bu 10 günlük süreç içerisinde gördük” şeklinde konuştu.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG