Erişilebilirlik

HDP’de Operasyon DBP’de ‘Kayıp’


HDP’de Operasyon DBP’de ‘Kayıp’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

HDP’de Operasyon DBP’de ‘Kayıp’

İstanbul’daki terör saldırısının ardından Türkiye’deki birçok ilde HDP binalarına baskın yapıldı. Aralarında parti yöneticilerinin de bulunduğu 200’ü aşkın kişi gözaltına alındı. DBP ise Sur Belediyesi Meclis üyesi Müjgan Ekin’in, Ankara’da gözaltına alındıktan sonra kaybolduğunu duyurdu.

Türkiye haftaya Halkların Demokratik Partisi’ne yönelik operasyonla başladı. Siirt, Kayseri, İzmir, Manisa, Hakkari, Adana, Gaziantep, Ankara, Mersin, Şanlıurfa ve İstanbul’daki parti binalarını basan polis, aralarında yöneticilerin de bulunduğu 200’ü aşkın partiliyi gözaltına aldı. Operasyonla ilgili ilk açıklama HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’den geldi. Bilgen, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Ankara, İstanbul, Adana, Manisa, Mardin, Mersin'de HDP'ye operasyon yaparak ölümlerin bitirilmesi değil şiddetin körüklenmesi mi hedefleniyor? Ankara'da da il eş başkanı İbrahim Binici ve Diha çalışanlarına gözaltı operasyonu yapılıyor. Gazeteci, siyasetçi tutuklamak şiddeti bitirmez” dedi. Bilgen’in paylaştığı ve İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği belirtilen fotoğrafta ‘Geldik yoktunuz’ yazılı görülüyor.

Bu arada operasyonla ilgili bir açıklama da İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, operasyonların PKK/KCK’ya yönelik olduğunu belirterek, “terör örgütü adına faaliyetlerde bulunduğu ve sosyal medya üzerinden terör örgütü propagandası yaptığı tespit edilen 235 kişi gözaltına alındı” dedi. Açıklamanın detayları şöyle;
"Siirt'te PKK/KCK terör örgütü adına milis/işbirlikçi faaliyetlerde bulundukları tespit edilen 1 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
- Kayseri'de PKK/KCK terör örgütü gençlik yapılanması içerisinde faaliyet gösterdikleri ve sosyal medya üzerinden terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen 7 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
- İzmir'de sosyal medya üzerinden PKK/KCK terör örgütünün propagandasını yaptıkları tespit edilen 11 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
- Manisa'da PKK/KCK terör örgütü adına gerçekleştirilen eylem ve faaliyetleri organize ettikleri tespit edilen aralarında Manisa HDP il Başkanı Ahmet Ertaş ve Salihli HDP ilçe Başkanı Abdulkadir Murg'un da bulunduğu 4 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yapılan aramalarda 1 adet av tüfeği ele geçirilmiştir.
- Hakkari'de PKK/KCK terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen 2 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
- Adana'da PKK/KCK terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen aralarında HDP ve DBP il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 20 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, yapılan aramalarda 2 adet av tüfeği ele geçirilmiştir.
- Gaziantep'te PKK/KCK terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen aralarında HDP ve DBP il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 36 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
- Ankara'da PKK/KCK terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen aralarında HDP il başkanı İbrahim Binici'nin de bulunduğu 17 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
- Mersin'de PKK/KCK terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen aralarında HDP ve DBP il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 64 şahıs yakalanmış olup, operasyon devam etmektedir.
- Şanlıurfa'da PKK/KCK terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen HDP ve DBP il ve ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 53 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış olup, operasyon devam etmektedir.
- İstanbul'da PKK/KCK terör örgütü siyası yapılanması içerisinde faaliyet gösteren 20 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır."

Bu arada Demokratik Bölgeler Partisi ise Sur İlçesi Belediye Meclis Üyesi Müjgan Ekin’in Ankara’da gözaltına alındıktan sonra kaybolduğunu duyurdu. DBP il binasında bir basın toplantısı düzenleyen İl Eşbaşkanı Ruken Akça, OHAL ile birlikte şiddetin yanı sıra psikolojik ve fiziksel işkencenin de giderek arttığını belirtti. Akça, Devletin Müjgan Ekin’i gözaltında kaybetmek istediğine öne sürerek, “Meclis üyemiz olan Müjgan Ekin’in polisler tarafından gözaltına alındığınıgörgü tanıkları da teyit etmektedir. Bu şekilde 50 günü geçmesine rağmen kendisinden haber alınamamaktadır. Ekin’in 50 gündür durumunun açıklanmaması gözaltında kadına yönelik şiddetin en üst boyuta ulaştığının bir göstergesidir. Müjgan Ekin’in nerede ve ne durumda olduğunun derhal açıklanması gerektiğini belirtiyor, tüm kadın örgütlerini ve kamuoyunu duyarlı olmaya, dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. Akça, Ekin’in bulunması için birçok yere başvurduklarını ama sonuç alamadıklarını sözlerine ekledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG