Erişilebilirlik

HDP’den Kayyumlara ‘Mal’ Uyarısı


HDP’nin Diyarbakır’da kayyum atanan belediyelerin çoğunu kazanmasının ardından, belediye mallarının götürülmemesi için kayyumlara ihtarname gönderdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık’ın imzasıyla, HDP’nin kazandığı bütün belediyeler adına gönderilen ihtarnamede, belediye mallarının başka kurumlara devredilmemesi ve götürülmemesi istendi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi; ”1 Nisan 2019 itibari ile kaybettiklerini anlayan kayyumlar tarafından dünden beri belediyelerimizin önlerinde nakliye araçları ile taşıma yapılmakta, belediyelerimize ait demirbaşlar kaçırılmaktadır. Bunların yanı sıra yapılan finansal işlemlerinde yasal olmadığını, adeta talandan mal kaçıran zihniyetin tezahürü olduğu anlaşılmaktadır. Bunun ismi hırsızlık ve yolsuzluktur. Bu hırsızlığa, yolsuzluğa ve hukuksuzluğa göz yuman, imza atan veya seyirci kalan sorumluluk mevkiindeki tüm kesimlerin bu suça iştirak ettiğini ve çalışmaya başlayacağımız ilk günden itibaren yaşanan hukuksuzlukları ortaya çıkarıp adalet yoluyla bunlardan tek tek hesap soracağımızı açıkça belirtiyoruz.”

Peki ihtarnameye neden ihtiyaç duyuldu?Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığına seçilen Hülya Alökmen Uyanık, belediyelerin mallarının talan edildiğini söyledi. VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Uyanık, ellerinde delil olduğunu belirterek, “Seçim sürecinde bunu dillendiriyorduk ama aday olduğumuz için yapabileceğiniz bir şey yoktu. Artık seçimler bitti, seçimlerin sonucu ortada. YSK’nın son listesini açıklamayı beklemeden, görünen o ki biz kazandık. Dünden itibaren büyük tırların, kamyonların belediye binaları önüne gidip, yüklemeler yaptığını, yüklü ödemeler yapıldığını, bir kısım arazilerin bazılarını devredildiği ile ilgili bilgiler geliyordu. Bu bilgiler ışığında kamuoyunda duyarlılık yaratmak, muhataplarına kamuoyu karşısında sorumlu olduklarını hatırlatmak istedik” dedi.

Uyanık göreve başladıktan sonra, eksiklik tespit etmeleri halinde hesap soracaklarını ifade ederek, “Orası kamu binasıdır, oranın onların şahsi malı değil. Biz de gittiğimizde 5 sene sonra bırakacağız. Oralar kamu mallarıdır. O nezaket ile yaklaşmaları gerekiyor. Bir “talan” mantığı ile yaklaşmamaları gerekiyor. Bizim niyetimiz noter marifetiyle gitmek. İçeride ne var, ne yok tespit etmek istiyoruz. Hem mali hem idari hem de etik anlamda iç denetçiler ile birlikte denetleme de yapacağız. Demirbaş listeleri var mı, yok mu bilmek gerekiyor. Bu işte sorumlu olanların adalet karşısında hesap vermesi gerekiyor” dedi.

Seçimden önce bir açıklama yapan HDP’nin Diyarbakır Kayapınar İlçe Belediye Başkanı adayı Necati Pirinççioğlu, mütevelli heyetlerinin, Belediyeye ait yüz milyonlarca taşınmazı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde bulunduğu TÜRGEV gibi kurumlara devrettiğini söylemişti. Seçimden bir gün önce ve sonra ise belediyeye ait binalardan kamyonlarla eşya taşındığına dair fotoğraflar sosyal medyada paylaşılmıştı.

XS
SM
MD
LG