Erişilebilirlik

Hendek'te Havai Fişek Fabrikasında Patlama: 4 Ölü 97 Yaralı


Arşiv foto
Arşiv foto

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarına başlandığını söyledi.

Yetkililer, Türkiye’nin en büyük havai fişek fabrikası olarak bilinen fabrikada patlamaların halen devam ediyor olmasından dolayı yangına müdahale etmekte zorlanıldığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilere patlamaya ilişkin bilgiler vermiş, patlama anında fabrikada 189 çalışan bulunduğunu, iki kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin yaralandığını söylemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı son verilere göreyse patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e, yaralı sayısıysa 97'ye yükseldi. 16 kişiyse tedavilerinin ardından hastaneden taburcu edildi.

Erdoğan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un bölgeye gittiğini belirtti.

Fabrikada çıkan yangın ve patlamalar nedeniyle bölgeye yoğun duman ve barut kokusu yayıldı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla bölge halkına uyarılarda bulundu.

Kınık, “Patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz” paylaşımında bulundu.

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, yaptığı ilk açıklamada, fabrikada 150-200 kadar çalışanın olduğunu, patlamalar nedeniyle fabrika binasına müdahale etmekte zorlandıklarını söyledi. Babaoğlu, daha önce de aynı fabrikada patlama meydana geldiğini hatırlattı.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım da olaya müdahale edilmeye çalışıldığını söyledi ve içeride 200'e yakın işçinin bulunduğu, çok sayıda çalışanın da hastaneye kaldırıldığı bilgisini verdi. Hastaneye kaldırılan çalışanların çoğunda duyma kaybı şikayeti olduğu ifade ediliyor.

AFAD da olay yerine müdahale edildiğine dair bir açıklamada bulundu. AFAD’dan yapılan açıklamada, patlama bölgesine AFAD, 112 Acil Yardım, itfaiye ve jandarma ekiplerinin müdahale ettiği belirtildi.

AFAD ayrıca patlama meydana gelen fabrikada herhangi bir radyasyon kaynağının bulunmadığını ancak ekiplerin bu konuda da ölçümler yaptığı bilgisi de Twitter hesabından paylaştı.

Yangın söndürme çalışmalarına bir uçak ve iki yangın söndürme helikopteri de katılıyor.

Fabrikanın 15 bin metrekaresi kapalı toplam 300 dönümlük bir alanın üzerine kurulu olduğu belirtiliyor. Fabrika içinde 100 ton civarında patlayıcı madde bulunduğu sanılıyor.

Aynı üretim tesisinde daha önceki yıllarda meydana gelen patlamalarda hayatını kaybeden çalışanlar olduğu ve fabrikanın, tedbirlerdeki eksiklikler nedeniyle kapatıldığı, daha sonra eksiklerin giderilmesinin ardından yeniden açıldığı biliniyor.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG