Erişilebilirlik

Her Yedi Amerikalı’dan Biri Yoksul


Amerikan Nüfus Dairesi’nin son bir yılı kapsayan raporuna göre her yedi Amerikalı’dan biri yoksul.

Rapora göre 2011 yılından bu yana ülkedeki yüzde 15’lik yoksulluk oranında bir değişiklik olmadı. Bu, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Amerika’da 46 milyon kişinin yoksulluk sınırı ya da altında yaşadığı anlamına geliyor. Hesap yöntemine göre yoksulluk sınırı hane üyesi sayısına göre farklılık gösteriyor ancak 4 kişilik bir hane için sınır 23 bin 550 dolar olarak belirlendi.

Nüfus Dairesi 1970’li yıllarda belirlenen hesap yöntemine göre yoksulluk sınırını bir ailenin yeterli gıda alabilmek için yapması gereken harcamayı üçle çarparak belirliyor. Ancak ekonomide son 40 yıl içinde yaşanan değişiklikler bu hesabı da sorgulanır hale getirdi. Ortalama yiyecek fiyatlarından çok daha hızlı artan kira ve sağlık masrafları nedeniyle birçok uzman hesaplama sisteminin toplam yoksul sayısını olduğundan aşağıya çektiğini düşünüyor.

Nüfus Dairesi, 2012 yılında ortalama toplam aile gelirinin 51 bin dolar olduğunu bildirdi. Bu da bir önceki yıla göre değişim olmadığı anlamına geliyor. Rapora göre Amerika doğumlular ya da sonradan vatandaşlığa geçenlerin ortalama geliri ülkeye göç eden yabancılardan daha yüksek.

Rapor tam zamanlı çalışan kadınların ortalama 38 bin, erkeklerin ise 49 bin dolar kazandığını bildiriyor. Bir başka deyişle kadınlar erkeklerin ortalamada yüzde 77’si oranında gelire sahip. Amerika’da Medeni Haklar Hareketi sonrasında işgücüne çok daha geniş çapta katılan kadınların ortalama gelirleri yıllar içinde erkeklere yaklaştı. Ancak son yıllarda yüzde 77 oranının üzerine çıkılamadı. Bunun nedenleri arasında eski nesildeki kadınların ortalama olarak erkeklerden az eğitimli oluşu, kadınların ev işlerinde daha fazla sorumluluk almaları nedeniyle daha az mesai yapması ve çocuk yapmak için işgücünü terk eden kadınların çalışma hayatına döndüklerinde kariyerlerinde geri kalmaları gösteriliyor. Bunun dışında uzmanlar, Amerika’da kadınlara karşı ayrımcılık yasadışı olsa da işyerlerinde ayrımcılığın kültürel olarak devam ettiğini söylüyor.

Sağlık sigortası olmayan kişi sayısı ise geçen yıl yüzde 15,4’e düştü. Bu 48 milyon Amerikalı’nın sağlık sigortası olmaması anlamına geliyor. Ancak Başkan Obama’nın ilk başkanlık döneminde yasalaşan tartışmalı sağlık reformu kanunu önümüzdeki aylarda sigorta alımını zorunlu hale getiriyor. Sigorta satın almayan kişiler ise para cezası alacak. Yasa sigorta almaya gücü yetmeyenlere devlet yardımı yapılmasını da içeriyor.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:57 0:00
XS
SM
MD
LG