Erişilebilirlik

‘Hillary Clinton’ın Türkiye’yi Kaybetme Lüksü Yok’


Türk Amerikan Dernekleri (TADF) eski başkanı Ali Çınar, Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’ın başkan adaylığını açıklamasının ardından kampanyasında görev yapıyor.

Çınar, Hillary Clinton’ın ‘Finans Komitesi Üyesi’ ve aynı zamanda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa ile ilgili kurulan çalışma gurubunun da üyesi. Bu grupta oluşan Türkiye masasında danışman olarak görev yapıyor.

Çınar, görüş ayrılıkları olsa da seçilmesi halinde Hillary Clinton’ın Türkiye’nin endişelerini dikkate alıp müttefiki Türkiye’yi kaybetme gibi bir lüksünün olmadığını ifade ediyor.

Çınar, FBI tarafından e mailleriyle ilgili Clinton’ın için yeniden başlatılan soruşturmanın oylarını azaltmadığı görüşünde. Çınar, “Aksine ters etki yaptı. Seçimlere çok bir zaman kala başlatılan bu soruşturma seçmenden zamanlaması manidar olduğu için tepki aldı” dedi.

Hillary Clinton’ın seçimleri kazanacağını tahmin ettiğini belirten Çınar, “Tüm anketlerin ortalamasını aldığınızda Clinton’ın Trump’ın dört puan önünde olduğunu görüyoruz. Ben Hillary Clinton’ın seçimleri kazandığını görüyorum” dedi.

‘Tedirginliklerimizi ve kaygılarımızı paylaşıyoruz’

Çınar, Hillary Clinton’ın Trump’ın karşısında yer aldığı üç televizyon tartışmasında birden IŞİD ile mücadelede Kürtlerle birlikte hareket edeceklerini ve silah yardımı yapacakları görüşünün Türkiye’de büyük tepki çekmesini de şöyle açıkladı.“Biz kendi aramızda bunu detaylarıyla konuşuyoruz. Clinton’ın ekibi içerisindeki dış politikayla ilgili kişilerle sürekli görüşüyoruz. Kampanyada görev yapan Türkler olarak bu konudaki tedirginliklerimizi ve çekincelerimizi anlatıyoruz. Hillary Clinton seçilirse Başkan Obama yönetiminin bir devamı olacak. Genel olarak politikalarda bir değişim olmayacak. Clinton, Kürtleri destekliyorum diyor ama burada sadece PYD yok. Peşmergeleri de kast ediyor. Başka Kürt gurupları da var. Burada stratejik olarak bazı söylemler farklı olsa da Hillary Clinton’ın Türkiye’yi kaybetme gibi bir lüksü yok. Türkiyesiz orada bir adım atılması daha da bir sıkıntı yaratır. PYD’nin PKK ile bağlantısını, bununla ilgili tüm gerçekleri paylaşıyoruz. Kaygılarımızı dile getiriyoruz. Bunu biliyorlar. Clinton ailesi Türkiye’ye hep yakın oldu. Hillary Clinton’ın Türkiye’yi kaybedeceğini tahmin etmiyorum” dedi.

'Clinton Türkiye’nin güvenli bölge fikrini kabul ediyor'

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın başından beri Türkiye’nin ısrarla güvenli bölge oluşturma fikrinin Başkan Obama tarafından kabul görmediğini belirten Çınar, “Hillary Clinton, Başkan Obama’nın aksine Türkiye’nin Suriye topraklarında güvenli bölge oluşturma fikrine sıcak bakıyor. Ben Suriye konusunda Türkiye ile Clinton yönetiminin ortak bir yol bulacağı inancındayım. Hillary Clinton, eşinin başkanlık döneminden beri Türkiye’yi çok iyi tanıyor” dedi.

Çınar, ABD ile Türkiye arasında darbe girişiminin arkasında olduğu iddiasıyla iadesini talep ettiği Gülen konusunda da Clinton’ın ekibiyle yaptıkları toplantılarda ele alındığını belirtti. Çınar, “Gülen’in iadesi konusunda gerekli adımlar atılmaz ise Türkiye’nin sabrının taşacağını söyledim. Yaptığımız görüşmelerde hukuka saygı duyacaklarını, Yargı ne karar verirse ona uyacaklarını belirttiler. Bu konuda Türkiye’nin tedirginliklerini ve hassasiyetlerini anladıklarını ifade ediyorlar” dedi.

Özyurt: ‘Hillary Clinton ideal başkan’

Turk of America dergisinin kurucu ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni Cemil Özyurt da Hillary Clinton’ın seçim kampanyasında aktif olarak çalışan Türklerden biri. Facebook’ta Amerika'da yaşayan Türkleri Hillary etrafında buluşturmak üzere Facebook'ta bir grup kurmuş. Clinton’ın tüm kampanya aktivitelerine gönüllü olarak katılıyor.

Özyurt, Amerika’nın Sesi’nin‘Neden Hillary Clinton?’ sorusunu şöyle yanıtlıyor, “Trump'ın anti-göçmen söylemleri, İslamifobia'yı körükleyecek açıklamaları, ayrımcı ve ötekileştirici yaklaşımlarını tehlikeli bulduğum için Hillary Clinton'ın daha ideal bir başkan olacağı inancındayım. Gelecek başkanın sadece Amerika için değil dünya barışı ve huzuru için de önem taşıdığına inanıyorum. Bu anlamda Hillary Clinton dünya barışı için daha ideal bir aday. Türkler olarak bizi endişelendiren bazı handikaplara sahip olsa da Suriye'de Türkiye çıkarlarına ters düşen bir politikanın devamından yana olması gibi, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ulusal çıkarlar gereği Türkiye'nin stratejik ortaklığının önemini daha iyi kavrayacağı fikrindeyim” dedi.

‘Oy verecek Türklerin sormaları gereken kritik sorular’

Amerika’daki Türklerin bu seçimde kime oy verecekleri kararını vermeden önce sormaları gereken çeşitli kritik sorular olduğuna işaret eden Özyurt, “Amerika’nın çıkarlarını savunurken Türkiye’yi de gözeten bir başkan adayı var mı? Eğer Trump'ı desteklersem Başkan olduktan sonra Müslümanlar için yapacağını söyledikleri benim ve ailem için bir tehdit midir? Seçeceğim aday ailem, çocuklarım ve içinde yaşadığım ülke için iyi bir yönetim sergiler mi? Bir Demokrat Başkan mı dünya barışı ve refahı için iyi bir seçimdir, Cumhuriyetçi Başkan mı? Bu soruların cevabı da Hillary Clinton'ı işaret ediyor” dedi.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG