Erişilebilirlik

Khodorkovski'nin Avukatı Temyize Başvurdu


Khodorkovski'nin Avukatı Temyize Başvurdu

Yıllar önce sahibi olduğu Yukos petrol şirketinden para çalmakla suçlanan Mihail Khodorkovski’ye dün altı yıl ek hapis cezası verildi.

İşadamının avukatı Karina Moskalenko, Rus mahkemeleri yılbaşı tatiline girmeden kararın temyizi için başvuruda bulundu.

Bir zamanlar Rusya’nın en zengin işadamı olan Khodorkovski ve ortağı Platon Lebedev, milyonlarca varil petrol gelirini zimmetlerine geçirmekle suçlanıyor.

İddianameye göre Khodorkovski zimmetine geçirdiği petrol gelirinden 25 milyar Dolar’ı şahsi hesaplarına yatırdı.

Petrol kralı olarak bilinen eski milyarder, 2003 yılında vergi kaçakçılığından yargılanmış ve 8 yıl hapse mahkum olmuştu. Halen hapiste bulunan iki işadamının tahliyesi yaklaşırken altı yıl daha hapse mahkum edilmeleri dünyada geniş yankı buldu.

Amerika ve Avrupa ülkeleri, işadamlarına verilen ağır hapis cezalarını eleştirdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Khodorkovski’nin cezasının siyasi amaçlı olduğunu söyledi.

İnsan Hakları Gözlem ve benzeri uluslararası kuruluşlar Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’e çağrıda bulunarak, duruşmada usulsüzlükler olduğunu ve yargı sürecinin gözden geçirilmesini istedi.

Sanıklar suçlamaların siyasi olduğunu, Kremlin’in politikalarına muhalefet ettikleri için cezalandırıldıklarını savunuyor.

47 yaşındaki Khodorkovski’nin eski Devlet Başkanı Vladimir Putin döneminde hükümeti yolsuzlukla suçlaması ve muhalefet partilerine maddi destek vermesi Putin’i kızdırmıştı.

XS
SM
MD
LG