Erişilebilirlik

Hollanda'da çevreci eylemde 2 binden fazla kişi gözaltına alındı


Polis daha önce de aynı grubun eylemlerinde tazyikli suyla göstericilere müdahale etmişti.
Polis daha önce de aynı grubun eylemlerinde tazyikli suyla göstericilere müdahale etmişti.

Hollanda’da polis, fosil yakıt endüstrisine yönelik devlet sübvansiyonlarının sona erdirilmesi talebiyle Cumartesi günü bir otoyolda protesto gösterisi düzenleyen binlerce iklim aktivistini dağıtmak için tazyikli su kullandı ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı

Protesto eylemi için 10 binden fazla kişi, yetkililerin uyarılarına rağmen hükümet merkezine giden ana trafik arterini trafiğe kapattı. Göstericiler, A12 otoyolu boyunca Lahey'e doğru yürüyüşe geçti.

Polis yaptığı açıklamada, aralarında 18 yaşından küçük çocukların da bulunduğu 2 bin400 protestocuyu gözaltına aldığını belirtti. Tazyikli suyla müdahale ya da gözaltı işlemleri sırasında herhangi bir yaralanma vakası meydana gelmedi.

Etkinliği düzenleyen Extinction Rebellion isimli grup, Hollanda hükümeti petrol ve gaz endüstrisini sübvanse etmek için kamu fonlarını kullanmayı bırakana kadar protestolara devam edeceğini açıkladı.

Aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu kalabalık "Denizler yükseliyor, biz de yükseliyoruz" sloganları attı. Hollanda küresel ısınma etkisi nedeniyle buzulların erimesi sonucu yükselen deniz suları nedeniyle risk altındaki ülkelerden biri olarak biliniyor.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG