Erişilebilirlik

Hollande’ın ‘Krizle Mücadele’ Hükümeti


Riders cycle during the 188-km (116.8 miles) 11th stage of the 102nd Tour de France cycling race from Pau to Cauterets in the French Pyrenees mountains.
Seçim yenilgisinin ardından krizle mücadele için yeni bir yol haritası çizen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yola yeni bir hükümetle çıkıyor. Hollande, Başbakan Manuel Valls ile iki saat süren çalışmanın ardından yeni hükümeti belirledi. Sosyalistler'in renkli ismi, Hollande’ın dört çocuğunun annesi Segolene Royal de hükümete girdi.

Fransa’da 23-30 Mart tarihlerinde iki turlu olarak yapılan yerel seçimlerde yaşanan büyük yenilgiden sonra, Hollande hızla yeni kabineyi devreye soktu. Hollande, pek çok bakanlığı bir araya topladığı ‘süper bakanlar’dan oluşan bir kabine kurup bakan sayısını da 35’ten 16’ya indirdi. Hollande yeniden bakan dağılımında kadın-erkek eşitliğini korudu. Kabinede sekiz kadın sekiz erkek bakan görev yapacak. Bakanlarla beraber çalışacak devlet sekreterleri ise daha sonra açıklanacak.

Royal royal kabinede

Hollande’ın 30 yıl birlikte yaşadığı dört çocuğunun annesi Segolene Royal ve Hollande’ın en yakın arkadaşlarından Senato PS Grup Başkanı François Rebsamen kabineye giren yeni isimler oldu. Hollande’ın sevgilisi Valerie Trierweiler’in kıskançlık krizi yüzünden seçilemeyen Royal, Hollande sevgilisinden ayrıldıktan sonra nihayet muradına erdi. Sosyalistler’in 2007’deki Cumhurbaşkanı adayı ve renkli yüzü Royal, Ulaşım, Lojman, Enerji ve Çevre Bakanlığı gibi güçlü bir bakanlıkla siyasete dönüş yaptı. Royal 1992’de de Çevre Bakanlığı yapmıştı. 22 yıl sonra yeniden aynı bakanlığa atandı.

Hükümete giren diğer yeni isim de Senatör François Rebsamen oldu. İçişleri Bakanlığı bekleyen Rebsamen, Valls’in kendi makamını Rebsamen’e bırakmak istememesi nedeniyle Çalışma Bakanlığı’na getirildi. Kabineye yalnızca 2 yeni ismin girmesini eleştiren muhalefet, “Aslında aynı kabine, sadece Başbakan gitmiş görünüyor, bir de eski eş kabineye girdi. Bunun dışındakiler aynı. Bu hükümetten de yeni bir şey beklemiyoruz” diye eleştirdiler.

Yerini koruyan ‘5 As’

Elysee Sarayı Genel Sekreteri Pierre Rene-Lemas’ın açıkladığı yeni kabinede Dışişleri Bakanı Laurent Faibus, Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian, Kültür Bakanı Aurelie Filippetti, Adalet Bakanı Christiane Taubira ve Tarım Bakanı Stefan le Foll koltuklarını korudu. Le Foll hükümet sözcülüğü görevini de yürütecek. Valls’den boşalan İçişleri Bakanlığı’na ise eski Bütçe Bakanı Bernard Cazeneuve getirildi.

Kabinede yerini koruyan ama görev alanı genişletilen bakanlar ise; Sanayi Bakanı Arnaud Montebourg Ekonomi, Dijital Teknoloji Bakanı; Benoit Hamon Milli Eğitim Bakanı, Najad Vallaud-Belkacem Kadın Hakları, Kentleşme, Gençlik ve Spor bakanı; Marisol Touraine Sosyal İşler Bakanı; Michel Sapin Bütçe Bakanı; Marylise Lebranchu Kamu reformu ve İşleyişi Bakanı; Sylvia Pinel, Zanaatçılar ve Lojmandan Sorumlu Bakan oldu.

Yeşiller kapıyı çarptı

Hükümet ortağı Yeşiller Partisi, sağ söylemleri ile sol tabanda tepki çeken yeni Başbakan Valls ile çalışmayacaklarını açıklayarak hükümetten çekildi. Yeşiller Partisi’nden hükümete giren Kentleşme Bakanı Cecile Duflot ve Pascal Canfin’ın yansıra, Ekonomi Bakanı Pierre Moscovici ve Milli Eğitim Bakanı Vincent Peillon koltuklarını kaybeden dört önemli bakan oldu.
XS
SM
MD
LG