Erişilebilirlik

François Hollande: 'Macron'a Oy Vereceğim'


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, kendi bakanı iken kapıyı çarparak hükümeti terkeden, hatta yeniden aday olmasını engelleyen eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron'a destek verdi. Hollande, aşırı sağın seçilmesinin büyük bir risk olduğunu vurgulayarak, "Ben şahsen Macron'a oy vereceğim" diyerek, ikinci tur öncesi Le Pen'e önemli bir darbe vurdu.

Fransa'da Pazar günü yapılan ilk tur seçimlerin ardından beklenen oldu ve Emmanuel Macron'un karşısında aşırı sağ lider Marine Le Pen ikinci tura yükseldi. Sosyalist Parti (PS) ve ana muhalefetteki sağ parti Cumhuriyetçiler (LR) Le Pen'e karşı Macron'u destekleyeceklerini açıkladı. Ancak yüzde 19 oy alan radikal sol lider Jean Luc Melenchon destek vermedi.

"Aşırı sağı iktidara getiren Cumhurbaşkanı" olmamak için Le Pen'in yükselişine karşı harekete geçen Hollande, Elysee Sarayı'ndan ulusa seslendi. Champs Elysees'deki terör saldırısına rağmen, sandığa gitmekte tereddüt etmeyen seçmene ve Macron'u destekleyeceğini açıklayan rakip adaylara teşekkür etti.

"Aşırı sağ Fransa'yı derinden böler"

Oy kullanma işleminin kazasız atlatıldığını vurgulayan Hollande, "Seçim sonuçları Emmanuel Macron ve Marine Le Pen'i ikinci tura yerleştirdi. Marine Le Pen'in ikinci turdaki varlığı ülkemizi büyük bir riske sürüklemektedir. Avrupa'daki diğer aşırılarla ilişkileri ve tarihinin yanısıra programı ile de ülkemizi tehlikeye sürükler. Marine Le Pen Fransa'yı Euro bölgesinden çıkarırsa istihdam rakamları bir anda çöker. Ülkemizde sanayi kötü etkilenir. Ekonomi politikaları fiyatları yükseltici etki yapar. Fransa'nın izole olup yalnızlaşmasının yanısıra, terör tehdidine karşı da ülkemizi derinden böler. Yurttaşlarımızı dinleri ve orijinleri ile ayırarak toplumda derin bir bölünme yaratır. Böyle bir tehlike karşısında sessiz ya da tarafsız kalmak olanaksız. Ben şahsen Emmanuel Macron'a oy vereceğim. Macron, Fransa'nın, Avrupa'nın ve dünyanın zor günlerlerden geçtiği günümüzde, Fransızları birleştiren değerleri savunuyor. Bu bizim ulusumuzun birliği, AB’de ve dünyadaki yerimizi belirleyen hayati bir durum" diye konuştu.

İkinci tur 7 Mayıs'ta

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2'inci turu 7 Mayıs'ta yapılacak. Bu tarihe kadar adaylar kampanyalarını sürdürürken, bir kez de televizyonlarda karşı karşıya gelerek programlarını tartışacaklar. Adayların en büyük ayrışma noktası ise Avrupa Birliği ve liberal ekonomi kuralları. Bu nedenle bütün dünyanın ve Brüksel'in de dikkatle izlediği seçimlerde, iki adayın 3 Mayıs'ta ekran karşısında tartışması bekleniyor.

Hollande: 'Macron'a Oy Vereceğim'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

XS
SM
MD
LG