Erişilebilirlik

Hollande: 'OHAL 15 Temmuz'a Kadar Sürecek'


Fransa'da hükümetin terör saldırılarının ardından getirdiği olağanüstü hal uygulamasının kaldırılacağını açıklamasından bir gün sonra yaşanan iki ayrı saldırı, yeniden OHAL tartışmasını gündeme getirdi. Olayların ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı François Hollande, "OHAL'i uzatmayacağız. 15 Temmuz'da sona erecek" dedi.

Hollande, IMF'nin Paris'teki binasına yapılan patlayıcı yüklü zarf saldırısı ile bir gün önce Berlin'de Almanya Ekonomi Bakanlığı'na yapılan benzer saldırı arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırdıklarını dile getirdi.

Aynı anda Fransa'nın güneyinde meydana gelen olayla ilgili soruşturmanın da sürdüğünü dile getiren Hollande, "OHAL, 15 Temmuz'a kadar sürecek. Biz yeniden uzatmayacağız. 15 Temmuz'da benim yerime gelecek yeni Cumhurbaşkanı ve yeni parlamento bunu yeniden uzatıp uzatmayacağına karar verir. Sürekli bir olağanüstü hal durumunda yaşamamıza gerek yok. Yasaları koşullara uygun hale getirip bu durumdan derhal çıkılabilir" diye konuştu.

Merkel ile ortak "Nazi kalıntısı" açıklaması

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Türkiye ve AB ülkeleri arasında yaşanan ziyaret krizi hakkında telefonla görüşme yaptıklarını duyuran Hollande, Elysee Sarayı'ndan Merkel ile ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Merkel ve Hollande, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya ve Hollanda'ya yönelttiği "Nazi kalıntısı" ve faşist gibi suçlamalarının ve saldırgan açıklamalarının" kabul edilemez olduğunu belirttiler.

Açıklamada "François Hollande, kendi açısından Almanya ve bu saldırıya uğrayan AB'nin diğer ülkeleriyle ile dayanışma içinde olduklarını ısrarla söylemiştir" ifadesi kullanıldı.

Hollande da, dün Almanya'nın belirttiği gibi, Türk politikacıların ya da hükümet yetkililerinin referandum için AB ülkelerinde miting yapmaları konusununda görüşüldüğü vurgulanan açıklamada, "Her iki lider de, bu mitinglerin yapılmasına ancak Alman ve Fransız yasalarında belirtilen şartlara uyulduğu takdirde izin vereceklerini bildirmiştir" denildi.

Fransa'da Çifte Saldırı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:53 0:00

İlgili bağlantılar

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG