Erişilebilirlik

Hong Kong'da Gösteriler Nedeniyle Uçuşlar İptal


Hong Kong’da devam eden protestolar ve özellikle havalimanında toplanan göstericiler nedeniyle havalimanındaki tüm uçuşlar iptal edildi. Göstericilerin şehirde uzunca bir süredir devam eden eylemlerini havalimanına da taşımalarının üzerinden 4 gün geçti.

Hong Kong havalimanı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada “Halen Hong Kong’a gelmekte olan uçuşlarla, mevcut check-in işlemleri yapılmış uçuşların haricindeki tüm seferler iptal edilmiştir” denildi.

Havalimanına giden tüm yollarda yoğun bir trafik olduğu ve havalimanı otoparkında da boş araç yeri kalmadığı da belirtiliyor.

Gözaltına alınan kişiler ve suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıracak bir yasa önerisinin meclise gelmesiyle başlayan protestolar Haziran ayından bu yana sürüyor. Yasa tasarısı geri çekilmesine karşın protestocular şehrin yöneticisi Carrie Lam’in istifa etmesini istiyorlar. Protestocular ayrıca 1997 yılında İngiltere’den yönetimi devralan Çin’i protesto ediyor ve bağımsızlık talebinde bulunuyorlar. Hong Kong hali hazırda Çin’e göre daha bağımsız ve özgür bir özerk yönetime sahip.

Şehirde şiddeti her geçen gün artarak devam eden protestolara karşı polis göstericilere müdahale ediyor. Şu ana kadar en az 600 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Polis şehir içerisinde göstericileri dağıtmak için sık sık yoğun biçimde biber gazı kullanıyor.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG