Erişilebilirlik

Hububata Yüzde 130 Gümrük Vergisi Geliyor


Türkiye, Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararla, hububat ithalatında uygulanan gümrük vergisini yüzde 130 arttırma kararı aldı. Buna göre, adi ve kızıl buğday ve durum buğdayı, mahlut, çavdar, yulaf, beyaz ve maltlık arpa, mısır ve darı ithalatına uygulanan vergi miktarı arttırıldı.

Uygulama, 1 Mayıs itibariyle yürürlüğe girecek. Gümrük vergisi artışı kararının Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna tahıllarının ihhalatına yasak getirmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Ancak uzmanlar Türkiye’nin aldığı kararıın 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi yerli çiftçileri ve tarım sektörüne yönelik bir girişim olduğu değerlendirmesini yapıyorlar.

Bugüne dek olan uygulamada Türkiye, buğday, arpa, çavdar ve mısır ithalatına vergi uygulamıyordu. Türkiye’de buğday ve arpa hasatı Mayıs ayında başlıyor.

Türkiye 2020 yılının sonlarında tahıllara yönelik gümrük vergilerini azaltmış yaklaşık bir yıl önce de sıfırlamıştı.

Ukrayna'dan Rusya'ya küresel baskı çağrısı

Öte yandan Ukrayna tahılının dünyaya güvenle ihraç edilebilmesi için geçen yıl Birleşmiş Milletler ve Türkiye aracılığıyla yapılan tahıl koridoru anlaşmasının geleceği belirsizliğini koruyor.

Son olarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün anlaşmanın iyileştirilmesi ve uzatılması için bir öneride bulundu. Ukrayna ise anlaşmanın yalnızca uluslararası toplumun Rusya'ya toplu halde baskı yapmasıyla başarıya ulaşabileceğini söyledi.

Guterres teklifini Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e mektupla iletti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihailo Podolyak, tahıl sevkiyatını nihai duraklarına göndererek küresel gıda tedariki sorununu çözmeye devam etmek için Ukrayna'nın Türkiye ve BM ile yapılan anlaşmayı takip etmeye devam edeceğini söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamadaysa küresel gıda tedarikinde yaşanan açığın yalnızca Rus ve Ukrayna tahılının piyasa erişiminin az olmasına bağlanamayacağını söyledi.

Moskova, Rus tahılının ihracatına yönelik maddelerin düzgün şekilde uygulanmadığını da vurguladı.

Moskova, Ukrayna işgalinin ardından geçen yıl Temmuz ayında imzalanan ve Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatının önünü açan tahıl koridoru anlaşmasının 18 Mayıs'tan sonra da devam etmesine, kendi ihracatı önündeki bir dizi engelin kalkmaması durumunda izin vermeyeceğini belirtiyor.

Podolyak ayrıca Kiev'in Karadeniz'deki Rus ticari gemilerine saldırmaya çalıştığı şeklindeki Rus Savunma Bakanlığı iddialarını da reddetti.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG