Erişilebilirlik

HÜDAPAR'la İlgili Tweet Atan Gazeteciye Soruşturma


DİYARBAKIR - Van’da görev yapan gazeteci Ruşen Takva hakkında HÜDAPAR’ın (Hür Dava Partisi) Cumhur İttifakına katılmasını eleştiren tweeti nedeniyle soruşturma açıldı. Takva, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" iddiasıyla polise ifade verdi.

Ruşen Takva sosyal medya hesabından 11 Mart’ta yaptığı paylaşımda, “Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen HÜDAPAR’ın AKP ittifakına katılmasıyla beraber, seçim cephesi iyice belirgin bir hale geldi. Böylece kendi içlerindeki anlaşmazlıkları bir kenara bırakan ırkçı, sağcı ve gericiler tüm güçlerini birleştirerek tek cephede seçime girme kararı aldı” görüşlerine yer verdi.

Bu paylaşımının ardından savcılık Takva hakkında soruşturma başlattı.

Takva "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında savcının talimatıyla emniyete çağrıldı ve ifadesi alındı.

Takva ifadesine paylaşımı bilgilendirme amaçlı yaptığını söyledi. Gazeteci Takva suç işleme kastının olmadığını söyleyerek, “Paylaşımı ben yaptım. Bu paylaşım bir durum tespitidir, mesleki okumalarımın sonucu kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla paylaştığım bir paylaşımdır. 'Böylece kendi içlerindeki anlaşmazlıkları bir kenara bırakan ırkçı, sağcı ve gericiler tüm güçlerini birleştirerek tek cephede seçime girme kararı aldı' şeklindeki cümlemde kast ettiğim AKP, MHP ve HÜDAPAR'dır. Belirttiğim gibi durum tespitidir. Sadece fikrimi paylaştım. Suça kastım yoktur bu sebeple üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum” şeklinde ifade verdi.

Savcı ifadeyi inceledikten sonra dava açılıp açılmayacağına karar verecek.

Takva hakkında daha önce de yaptığı haberler nedeniyle 10’u aşkın soruşturma açıldı. 3 soruşturması hala devam eden Takva’ya 4 dava açıldı. Davalardan 3’ü beraatle sonuçlanırken, biri Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Takva hakkındaki diğer soruşturmalar ise takipsizlikle sonuçlandı.

“Cumhur İttifakını eleştirmek yasaklandı”

VOA Türkçe’ye konuşan gazeteci Takva, hakkındaki soruşturmayı "jet soruşturma" olarak nitelendirdi.

Cumhur İttifakını eleştirmenin yasaklandığını savunan Takva, şunları söyledi:

“HÜDAPAR’ın Cumhur İttifakına katılmasıyla beraber milletvekili veya milletvekilleri kazanacağı muamma ama dokunulmazlığı şimdiden kazandıkları aşikar. Buna göre AKP ve HÜDAPAR'a ‘sağcı’ demekle MHP’ye ‘ırkçı’ demek suçmuş. Oysa söz konusu ittifak da kendi seçmenini bu argümanlarla birleştiriyor ve partilerini öyle tanımlıyor. Anlamadığım da şu oldu; Acaba devrimci olarak mı tanımlanmak istiyorlar? Mesele elbette bu değil, görünen o ki HÜDAPAR’da iktidar ittifakına katılarak ‘makbul Kürt’ pozisyonuna yükseldi ve kesin bir koruma alarak tıpkı Cumhur ittifakının diğer üyeleri gibi onları da eleştirmek yasaklandı.”

“Soruşturmalar sansüre zorlamaktır”

Soruşturmayı VOA Türkçe’ye değerlendiren Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş Direktörü Veysel Ok ise siyasi partilerin eleştiriye tahammül etmeleri gerektiğini söyledi.

Takva’nın paylaşımında suç unsuru bulunmadığını dile getiren Ok, “Siyasi partiye yapılan eleştiri halkı kin ve nefrete teşvik etmez. Halkı tamamen temsil eden bir kurum değildir HÜDAPAR. Bu AKP için de geçerlidir” dedi.

Soruşturmaların gazetecileri sansüre zorladığını vurgulayan Ok, “Takipsizlik kararı verilir diye düşünüyorum ama Türkiye’de olağan bir sistem işlemiyor. Bu konuda emin olamayız. Bir gazeteciye sık sık soruşturma açmak, ceza almasa bile soruşturma açmak ifade özgürlüğü ihlalidir. Bir gazeteci takipsizlik alsa bile ifadeye çağırmak, soruşturma açmak sansüre zorlayan, baskıya zorlayan bir yapı ortaya çıkarır, bu da hak ihlalidir” diye konuştu.

STÜDYO VOA

Biden’a “adaylıktan çekil” baskısı – 18 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG