Erişilebilirlik

Hükümetin Kapanması Krizinde Yakın Zamanda Çözüm Beklenmiyor


ABD’de hükümetin kısmen kapanması krizi altıncı gününe girerken, yakın dönemde çözüm ihtimali düşük görünüyor.

Tatil nedeniye başkent Washington dışında olan Kongre üyelerine, bir oylama olacaksa 24 saat önceden kendilerine haber verileceği söylendi. Senato’nun bugün öğleden sonra açılması planlanıyor ancak çok az sayıda senatörün oturuma katılması bekleniyor.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Kongre'de bu hafta içerisinde bir oylama yapılması beklenmiyor. Dolayısıyla krizin yeni yıla sarkması ihtimali yüksek görünüyor.

Kongre’de bir harcama tasarısı üzerine anlaşmaya varılamadığı için Cuma geceyarısı itibariyle bazı federal kurumlara kaynak akışı kesilmişti. O günden sonraki dört gün haftasonu ve Noel tatillerine denk geldiği için, hükümetin kısmen kapanmasının ilk etkileri Çarşamba günü görülmeye başlandı.

Çıkmaza neden olan husus, Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar inşası için 5 milyar dolar bütçe ayrılmasında ısrar etmesi ve Demokratlar’ın buna onay vermemede diretmesi. Trump bütçe talebinde geri adım atabileceği yönünde herhangi bir sinyal vermiyor. Dün Irak’ı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, sınır güvenliği için para bulma yolunda “gereken her şeyi” yapacağını vurgulayan Trump, hükümetin kapanması krizini sona erdirmek için olası bir anlaşmada ne kadarlık bir bütçeyi kabul edebileceği konusunda yorum yapmadı.

Trump, “Duvar olmalı, koruma olmalı” ifadesini kullandı.

Başkan Trump, 29 saat süren Irak ziyaretinden dönüşünde de Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, ABD-Meksika sınırında acilen “duvara ihtiyaçları olduğunu” belirtti.

Demokratlar’a duvarın maliyetini karşılama çağrısında bulunan ve hükümetin kapanmasının onların destekçilerini de etkilediğini kaydeden Trump, “Demokratlar maaşlarını alamayanların çoğunun Demokrat olduğunun farkında mı?” diye yazdı.

Kapanmadan kabine düzeyindeki dokuz bakanlık ve çok sayıda daire etkilendi. 420 bin civarında federal memur ücretsiz çalışırken, 380 bin civarı da ücretsiz izne ayrılmak durumunda kaldı.

Beyaz Saray’da Kongre’deki Demokratlar arasındaki görüşmeler devam ederken, Kongre üyelerinin ekipleri de kendi aralarında müzakerelerini sürdürüyor. Görüşmelerde hala bir sonuç alınabilmiş değil ve hızlı biçimde sürpriz bir gelişme yaşanması ümitleri azalıyor.

Görüşmelere dahil olan ve Trump’a yakın isimlerden biri olan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Mark Meadows, Başkan Trump’ın sınırların güvenceye alınması noktasındaki kararlılığında çok katı olduğunu belirtti. CNN’e konuşan Meadows, “Eğer bu başkanın bu konuda teslim olacağını düşünüyorlarsa, onu yanlış okuyorlar” ifadesini kullandı.

Senato geçe hafta hükümetin Şubat ayına kadar işlemesine imkan veren bir bütçe tasarısını iki partinin de desteğiyle geçirmişti. Tasarı sınır güvenliği projelerine 1,3 milyar dolar ayırıyordu ancak duvar için ayrı bütçe içermiyordu. Temsilciler Meclisi de Trump’ın isteğiyle bu paketi duvar için 5,7 milyar dolarlık bütçe ekleyerek onayladı. Ancak bu değişikliği içeren tasarı, Senato’da Cumhuriyetçiler’in yeterli çoğunluğa sahip olmaması nedeniyle takıldı. Kongre ve Beyaz Saray arasındaki müzakerelerde sonuç alınamaması üzerine, son süre olan Cuma geceyarısına kadar bir tasarı geçirilemedi ve bazı federal kurumlar o saatten sonra kepenk indirmek zorunda kaldı.

Gelişmeden Amerikan borsaları da olumsuz etkilendi. Buna rağmen Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Kevin Hassett, güçlü büyümenin 2019’da da devam etmesini beklediklerini söyledi.

2018 yılı içerisinde üçüncü kez yaşanan hükümetin kapanmasından etkilenen birimler arasında İç Güvenlik, Ulaştırma, İçişleri, Tarım, Adalet ve Adalet Bakanlıkları yer alıyor. İç Gelir İdaresi, NASA ve Ulusal Park Hizmetleri de etkilenen kurumlardan.

Reuters/Ipsos: ‘ABD’lilerin yüzde 47’si hükümetin kapanmasından Trump’ı sorumlu tutuyor’

Bu arada Reuters/Ipsos’un son anketine göre, gittikçe daha çok sayıda Amerikalı, hükümetin kapanmasından dolayı Başkan Trump’ı suçluyor.

Ankete katılanların yüzde 47’si hükümetin kapanmasından Başkan Trump’ı sorumlu bulurken yüzde 33’ü Kongre’deki Demokratlar’ı suçluyor.

Ankete katılanların yalnızca yüzde 35’i harcama tasarısına duvarın maliyetinin eklenmesini desteklediklerini söyledi. Trump’ın bu nedenle hükümeti kapanmaya götürmesini desteklediğini söyleyenlerin sayısıysa yüzde 25’te kaldı.

XS
SM
MD
LG