Erişilebilirlik

Humus’ta İkisi Gazeteci 13 Kişi Daha Öldürüldü


Daha önce Mısır'daki başkaldırıyı izleyen Marie Colvin Kahire'nin Tahrir meydanında

Suriye Ordusunun kan gölüne çevirdiği Humus’ta iki batılı gazeteci hayatını kaybetti

Suriye Ordusunun kan gölüne çevirdiği Humus’ta iki batılı gazeteci hayatını kaybetti

Beşar Esat’a bağlık askeri birlikler günlerdir kenti tank ve topçu ateşi altında tutuyor. Yoğun saldırı kentin Babı Emir ve Halidiye mahallelerine odaklanmış durumda.

Görgü tanıklarına göre gazetecilerin medya merkezi olarak kullandığı eve dün bomba isabet etti. Çöken binadan kaçmaya çalışanlar da tank ateşine maruz kaldı. Aralarında başka yabancı gazetecilerin de bulunduğu 13 kişi hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı.

Fransız foto muhabir Remi Ochlik
Fransız foto muhabir Remi Ochlik

Ölen gazetecilerden biri İngiliz Sunday Times gazetesi muhabiri Amerikalı Marie Colvin, diğeri ise Fransız foto muhabiri Remi Ochlik.

Amerikalı muhabir Marie Colvin
Amerikalı muhabir Marie Colvin

Colvin, 10 yıl önce Sri Lanka'daki gerilla savaşını izlerken ateş altında kalarak bir gözünü kaybetmişti.

Fransa Dışişleri Bakanı French Alain Juppe ölümleri “cinayet” olarak niteledi ve gazetecilerdin yakınlarına başsağlığı diledi.

Rejim karşıtlarına göre son günlerde Humus ve çevresinde en az 63 kişi asker ve polisler tarafından öldürüldü. İki haftadır askeri kuşatma altında bulunan Humus rejim karşıtı hareketin merkezi haline gelmiş durumda. Kentin bazı semtleri enkaz yığınına dönmüş durumda. Can kaybının çok yüksek olduğu illerden birdi de İdlib. Demokrasi eylemcilerinin internete yüklediği filmlerde başlarından vurulmuş elleri bağlı cesetler görülüyor.

Uluslararası Kızıl Haç, dün, Şam hükümeti ve rejim karşıtlarından insani yardım ve yaralıların tahliyesi için günde iki saat ateşkes ilan etmelerini istedi.

Bu arada Obama yönetiminin rejim karşıtlarına silah sağlamayı düşündüğü yolunda haberler var. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, dünkü basın toplantısında Amerika’nın siyasi çözüm istediğini ancak Beşar Esat diplomatik baskıya boyun eğmezse başka seçenekler de bulunduğunu söyledi.

Hama

Humus:

İdlib'de yargısız infaz. İçeriğinden ötürü 18+

XS
SM
MD
LG