Erişilebilirlik

Hunter Biden’ın uyuşturucu etkisi altındayken silah satın aldığı iddiasıyla yargılandığı dava jüri seçimi sonrası başladı


Başkan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın uyuşturucu etkisi altındayken silah satın almakla suçlandığı ve memleketi Delaware eyaletinde görülen ceza davası, jüri seçiminin tamamlanması sonrasında Salı günü açış konuşmalarıyla başladı.
Başkan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın uyuşturucu etkisi altındayken silah satın almakla suçlandığı ve memleketi Delaware eyaletinde görülen ceza davası, jüri seçiminin tamamlanması sonrasında Salı günü açış konuşmalarıyla başladı.

Başkan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın uyuşturucu etkisi altındayken silah satın aldığı gerekçesiyle yargılandığı ceza davası, Pazartesi günü jüri seçiminin tamamlanması sonrasında Salı günü açış konuşmalarıyla başladı. Hunter Biden’ın uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili itiraflarının yer aldığı otobiyografisinden ayrıntılar ve savcıların, Hunter Biden’ın suçlu olduğunu gösterdiğini iddia ettiği telefon mesajlarının davanın odak noktasını oluşturması bekleniyor.

54 yaşındaki Hunter Biden, Colt Cobra marka .38 kalibrelik tabanca satın aldığında uyuşturucu kullandığını beyan etmemekle ve Ekim 2018'de satın aldığı silahı 11 gün boyunca yasadışı olarak bulundurmakla suçlanıyor.

Kendisine yöneltilen üç ağır suçlamayı da kabul etmeyen Hunter Biden, görevdeki bir başkanın bir ceza davasında yargılanan ilk çocuğu.

Hunter Biden Salı günü mahkemeye girerken gazetecilerle konuşmadı. Duruşmada kendisine First Lady Jill Biden ve eşi eşlik etti.

Biden ailesinin memleketi Delaware eyaletinin Wilmington kentindeki federal mahkemede görülen dava, 5 Kasım'daki ABD seçimlerinde Demokrat Başkan Joe Biden'ın rakibi olan Cumhuriyetçi Donald Trump'ın ceza davasında hüküm giyen ilk eski başkan olmasından kısa süre sonra başladı.

Davanın, Hunter Biden'ın yıllarca süren kokain kullanımı ve bağımlılığı üzerine odaklanması bekleniyor. Biden, 2021 tarihli otobiyografisi “Beautiful Things”de (Güzel Şeyler) uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili itiraflarda bulunmuş ve bu konuyu kamuoyunun gözü önünde gündeme getirmişti. Hunter Biden, geçen yılki bir duruşmada ABD Bölge Yargıcı Maryellen Noreika'ya 2019'un ortasından bu yana uyuşturucu kullanmadığını söylemişti.

Savcılar, davada, Hunter Biden'ın federal silah satın alma formunda yasadışı uyuşturucu madde kullanıcısı olup olmadığını soran bir sorunun yanındaki “hayır” kutucuğunu işaretlerken yalan söylediğinin farkında olduğunu kanıtlamaya çalışacak.

Özel yetkili savcı David Weiss'in FBI ajanı Erika Jensen'ı, Hunter Biden'ın uyuşturucu kullanımıyla ilgili ayrıntıları içeren mesajları ve Hunter Biden'ın otobiyografisi “Beautiful Things” hakkında ifade vermeye çağırması bekleniyor.

Savcıların mahkeme dosyasında açıkladıkları mesajlardan biri “4. Cadde ve Rodney sokağının kesişiminde bir arabada uyuyordum ve uyuşturucu kullanıyordum” şeklindeydi. Bir diğer mesajdaysa Hunter Biden, Wilmington'daki bir ikinci lig beyzbol stadyumunun arkasında “Mookie adında bir uyuşturucu satıcısını beklediğini” söylüyordu.

Savcılar, 2017'deki boşanma davası sırasında Hunter Biden'ı uyuşturucu, alkol ve fuhuşa para harcamakla suçlayan eski eşi Kathleen Buhle'yi tanık olarak çağırabileceklerini söylemişti.

Pazartesi günü 12 asil ve 4 yedek jüri üyesi yemin ederek göreve başladı. Jüri adaylarının birçoğu madde bağımlılığıyla mücadele eden akraba ve arkadaşlarıyla ilgili kendi deneyimlerini anlattı. 12 jüri üyesinin de Hunter Biden'ın suçlu bulunması için makul şüphenin ötesinde suçlu olduğu konusunda hemfikir olması gerekiyor.

Davanın yargıcı Maryellen Noreika, Salı günkü duruşma başlamadan önce bir jüri üyesinin görevden ayrıldığını açıkladı. Yargıç, jüri üyesinin bir saat uzaklıkta yaşadığı, arabası ve işi olmadığı ve mahkemeye geldiğinde otoparka verecek parası olmadığı gerekçesiyle görevden alınmasını istediğini söyledi.

Trump tarafından atanan Weiss, Hunter Biden'a California eyaletindeyse federal vergi suçlamaları yöneltmişti.

Dava, Trump'ın kendisini Beyaz Saray'a taşıyan 2016 ABD seçimlerinden kısa bir süre önce bir seks skandalını önlemek amacıyla porno yıldızı Stormy Daniels’a ödediği sus payını örtbas etmek için iş belgelerinde tahrifat yapmakla ilgili 34 ağır suçtan New York'ta jüri tarafından suçlu bulunmasından günler sonra başladı.

Hunter Biden'ın davası Cumhuriyetçiler’e, Trump'ın hukuki sorunlarına odaklanan dikkatleri başka yöne çekme şansı veriyor. Trump'ın alacağı cezanın 11 Temmuz'da New York'ta açıklanması bekleniyor.

ABD Adalet Bakanlığı'na göre, Delaware davasındaki tüm suçlamalardan suçlu bulunması halinde Hunter Biden 25 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalsa da sanıklar genellikle daha kısa cezalar alıyor.

Eski Başkan Donald Trump’ın atadığı Yargıç Maryellen Noreika, haftasonu savcılar tarafından talep edilen ve Biden'ın yasal stratejisini baltaladığı görülen çok sayıda karar aldı.

Yargıç, Hunter Biden'ın hukuk ekibinin madde bağımlılığı bozukluğu olan kişilerin kendilerini bağımlı olarak görmeyebileceklerine dair uzman ifadesini sunamayacağını söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG