Erişilebilirlik

Hürmüz’de Amerika–İran Gerginliği


Umman ile İran arasındaki Hürmüz Boğazı’nda Amerikan donanması ve İran İslam Cumhuriyet Muhafızları deniz gücü arasında gerginlik yaşandı. USS Mahan adlı destroyer kendilerine doğru yaklaşmakta olan 4 İran hızlı taarruz gemisine önce telsiz mesajı ile uyarılarda bulundu. Telsiz ile irtibat sağlanamayınca uyarı fişekleri ateşlendi. İran teknelerinin hız kesmemesi ve rotalarını değiştirmemesi üzerine havalanan deniz kuvvetlerine ait bir helikopter bir duman fişeği bıraktı.

Tüm bu uyarılara İran ordusu teknelerinden yanıt gelmeyince USS Mahan teknelere doğru üç kez uyarı atışı yaptı. Tekneler USS Mahan destroyerine 800 metre mesafeye kadar yaklaştıktan sonra uzaklaştılar. Askeri uzmanlar bölgede USS Mahan’a eşlik eden iki Amerikan Deniz Kuvvetleri gemisinin daha olduğunu açıkladı. Bölgede benzer bir gerilim son olarak Ağustos ayında yaşanmıştı.

Geçen yıl da İran Deniz kuvvetleri Hazar Denizi’nde kara sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile Amerikan botlarına el koymuş ve 10 Amerikalı askeri bir süre rehin aldıktan sonra serbest bırakmıştı. Ortadoğu petrollerinin %40'ını bu boğazdan transit geçen gemiler taşıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Florida’da Yüzbinlerce Kişiye Zorunlu Tahliye - 27 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:28 0:00
XS
SM
MD
LG