Erişilebilirlik

Hüseyin Aygün'ün Salıverilmesine Almanya'dan Olumlu Tepki


Geçen Pazar günü PKK tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün serbest bırakılması 3 milyona yakın Türkiye kökenli göçmenin yaşadığı Almanya’da da olumlu yankı buldu.

Aygün’ün kaçırılması sonrasında CHP’nin Almanya’daki kardeş partisi Sosyal Demokrat Parti SPD konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve PKK’nın Aygün’ü derhal serbest bırakmasını istemişti. Açıklamada Aygün’ün Kürt sorununun barışçıl çözümü için çalıştığı ve kaçırılmasının çözüm arayışlarını baltalamayı hedeflediği vurgulanmıştı.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’da Aygün’ün kaçırılmasına tepki göstermiş, Federal Meclis İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Başkanı Tom Koenigs ile birlikte ortak açıklamasında, bundan kısa bir süre önce Federal Meclis'i ziyareti sırasında tanıştıkları Aygün'ün kaçırılmasını ‘insan haklarına, dayanışmaya ve hoşgörüye karşı bir saldırı’ olarak tanımlayarak şartsız serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00
Linki indirmek için

Hüseyin Aygün'ün serbest bırakılmasını sevinçle öğrendiklerini açıklayan ve Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat ise, PKK’nın Hüseyin Aygün'ü kaçırması eyleminin baştan yanlış olduğunu ve Türkiye'deki azınlık haklarının güçlendirilmesi mücadelesine büyük zarar verdiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorunu ve Alevilerin talepleri karşısında aldığı tavrı eleştiren Hüseyin Mat, Hüseyin Aygün’ün serbest bırakılmasından sonraki süreçte özellikle devlete sorumluluk düştüğü görüşünde.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun verilerine göre Almanya’da 700 bin Türk kökenli Alevi göçmen yaşıyor.
XS
SM
MD
LG