Erişilebilirlik

Hüsnü Mübarek ve Oğullarının Duruşması Ağustos’ta


Hüsnü Mübarek ve Oğullarının Duruşması Ağustos’ta

Mübarek ve oğulları hükümet karşıtı ayaklanmalar sırasında göstericilerin üzerine ateş açılmasını emretmekle suçlanıyor.

Devlet televizyonu Mübarek ile oğulları Alaeddin ve Cemal’ın davasına Kahire Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağını ve duruşmanın 3 Ağustos’ta başlayacağını bildirdi.

Devrik Cumhurbaşkanı sayfiye kenti Şarm el Şeyh’te tedavi gördüğü hastanede, oğulları ise Kahire’de tutuldukları cezaevinde sorguya çekiliyor.

Alaeddin ve Cemal hükümette hiç görev yapmadı. Cemal Mübarek devlet içinde resmi bir görevi olmamakla birlikte babasının Ulusal Demokratik Partisi’nde kilit bir göreve sahipti ve onun yerine geçmeye hazırlanıyordu.

Alaeddin Mübarek de resmi bir görevi olmamakla birlikte önemli ve çok başarılı bir işadamıydı.

Mübarek’in eşi Suzan ise, kişisel malvarlığının 3 milyon 400 bin dolarlık bölümünü ve Kahire’deki bir villasını devlete teslim ettikten sonra serbest bırakılmıştı.

Anneyle oğullarına yönelik rüşvet ve yolsuzluk iddialarını bazıları yıllarca öncesine gidiyor ve çoğu Cumhurbaşkanı’nın siyasi nüfuzunu kullanarak yasadışı yollardan kişisel kazanç sağlamakla ilgili.

30 yıllık Mübarek iktidarını sona erdiren gösterilerde 800 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Ülkeyi yöneten askeri konsey Hüsnü Mübarek’in affedilebileceği yolunda geçen hafta çıkan söylentileri yalanlamıştı.

XS
SM
MD
LG