Erişilebilirlik

Huzur Evlerine Yeni Seçenek


Huzur Evlerine Yeni Seçenek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00
Linki indirmek için

Amerika'da nüfus yaşlandıkça yaşlıların bakımına ilişkin sorunlar da artıyor. Birçok aile, yaşlanan fertlerinin bakımı için huzurevlerine başvururken bazıları yakınları için farklı bir çözüm buldu

Kimileri, farklı alternatifler de deniyor. Yaşlılar hem güvenli bir ortamda hayatlarını sürdürüyor, hem de yakınlarından uzak olmak zorunda kalmıyor.

Washington’un bu sakin mahallesindeki iki ev, birbirine sadece birkaç metre uzaklıkta.

Büyük ev, Soc Page ve ailesine ait. Arkasındaki kulübedeyse annesi Viola Baez yaşıyor.

Baez’in kulübesi, bir yaşlının tıbbi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, düzenlenmiş.

Page, annesinin bakımı için en iyi sonucu bulmuş gibi görünüyor: “Annem huzurevine gitmeyi kesinlikle reddetti. Bu, sözkonusu bile olamazdı. Benim evimse annem için yeterince güvenli değil. Burası ise daha güvenli ve kendi evi. İhtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmış, güvenli bir ev, ama bir huzur evi değil. Ona asıl bakanlarsa bizleriz.”

Sadece 28 metrekarelik bu yaşam alanında iki oda ve banyo var.

Baez’in tıbbi gereçleri bir odada saklanıyor: “Tansiyon ve kandaki oksijen değerlerini ölçmek için gereken cihazlar var. Sonuçlar alınır alınmaz doğrudan doktoruna gönderiliyor.”

Baez’in gece tuvalete giderken ışığı açmasına gerek kalmaması için yer döşemeleri ışıklandırılmış: ”Yerlerde kullanılan özel dolgu maddesi sayesinde düşseniz bile kırık ya da çıkık korkusu yaşamıyorsunuz.”

Banyoda duşakabin ve çepeçevre trabzan kullanılmış. Page, kendi evinden, video ve dahili telefon sistemleriyle annesini izleyebiliyor.

Kulübeleri inşa eden şirketin kurucusu Ken Dupin için amaç, ailelerin birarada kalmasını sağlamak: ”Dünyadaki tüm kültürler aileleri birarada tutmak istiyor, yaşlılarla birlikte olmayı ayrıcalık sayıyor. Bizim kültürümüz ise buna direniyor. Yaşlılara olan yaklaşımımızı değiştirmek amacıyla yola çıktım.”

Tıp kulübeleri Washington’a birkaç saat uzaklıktaki Martinsville kasabasında üretiliyor. Buradan ev sahiplerinin bahçesine nakliye edilip kuruluyor. Ken Dupin için her satışın anlamı büyük: ”Hayatımın geri kalanında amacım, insanların aile büyüklerine karşı sorumluluklarını kabul etmelerini sağlamak.”

Page’e göre annesine yakın olmak, doğal düzenin bir parçası: ”Biz Porto Rikoluyuz. Porto Riko’da anneanneler aileyle birlikte yaşar.”

Viola Baez de hayatından memnun: ”Hiç şikayetim yok, çok mutluyum.”

Şimdiye kadar gerek Amerika’dan gerekse yurtdışından 3 bin sipariş alan Dupin, bu şekilde aileleri birarada tutmayı umuyor.
XS
SM
MD
LG