Erişilebilirlik

İmamoğlu’ndan Vakıfbank Tepkisi: ‘Bu Vebalin Altında Kalmayın’


İmamoğlu'ndan Vakıfbank Tepkisi: 'Bu Vebalin Altında Kalmayın’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle durdurulan dayanışma kampanyasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, dayanışma kampanyasında 1,5 günde biriken paranın, toplam 6 milyon 529 bin TL olduğunu söyledi. İmamoğlu ayrıca, Vakıfbank'ın 2 bin 100 bağışçıdan gelen 900 bin lirayı bloke ettiğini belirterek paranın derhal iade edilmesini talep etti.

Hayırsever binlerce kişiye teşekkür

İmamoğlu, “Sokak simitçisi kardeşlerim, garson kardeşlerim, yük taşıyarak hayatını kazanan hamal kardeşlerim, kuaförler onların yanında çalışan kalfalar çıraklar ve daha niceleri. İşte sizlerle zorlukları beraber aşmak için, 30 Mart Pazartesi sabahı bir bağış kampanyası başlattık. Maalesef bildiğiniz nedenlerle, ancak bir buçuk gün açık ilanla bağış toplayabildik. Bu süre zarfında hayırseverlerden, zor durumdaki vatandaşlarımız için kullanılmak üzere İBB hesaplarına 6 milyon 529 bin liralık destek geldi. Hesaplarımıza bu kadar kısa sürede 6 milyon 529 bin lira yatıran, hayırsever tam 12 bin 604 vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

"O paralar ne sizin ne belediyelerin ihtiyaç sahiplerinin parası"

Bloke edilen kampanya hesaplarından birinin de Vakıfbank’ta olduğuna dikkat çeken İBB Başkanı İmamoğlu, tepkisini şu sözlerle ifade etti:

“Burada belirtmek isterim ki; bir devlet bankası olan Vakıfbank, hukuki olmayan şekilde alelacele hesabımızı bloke etmiş ve 2 bin 100 hayırseverin bağışladığı 900 bin lira bloke durumda kalmıştır. Vakıfbank yönetimine sesleniyorum; bu milletin gözünden düşmek istemiyorsanız, ihtiyaç sahibi İstanbulluların ahını almak istemiyorsanız, 2 bin 100 kişinin gönülden ve güvenerek İBB’ye bağışladığı o 900 bin lirayı derhal gönderin. O ne sizin ne de belediyenin parası. Onlar, ihtiyaç sahibi insanların parası. Bu vebalin altında kalmayın.”

"9 bin yeni aileye nakit desteği verilecek"

İBB’nin salgın sürecinde İstanbul halkının yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan “İBB Başkanı, dayanışma kampanyasından gelen bağışlarla başlattıkları yeni uygulamayla ilgili de detaylar verdi.

İmamoğlu, “Şunun da müjdesini vermek isterim ki; yaklaşık 9 bin yeni ihtiyaç sahibi ailemize, 6 Nisan Pazartesi’den itibaren, 300 ve 600 liralık 2 aylık alışveriş kartı desteğine, bu bağışlarla başlıyoruz. Evet, yaklaşık 9 bin yeni ailemize gelir durumuna göre; 2 aylık, 300 lira ile 600 lira arasında nakit kart desteğine başlıyoruz. Güzellikle kullanın. Tekrar hayırsever yurttaşlarıma minnetlerimi sunuyorum. İnşallah İstanbul’da kimseyi darda ve açıkta bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG