Erişilebilirlik

İngiltere Başbakanı Güvenoyu Aldı


İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreci Brexit konusunda siyasi açıdan zor günler yaşayan Başbakan Theresa May için Muhafazakar Partili milletvekilleri güven oylaması yaptı. May milletvekillerinin güvenoyunu almaya başardı.

İngiltere parlamentosundaki oylamayı kazanmak için Theresa May’in 159 oya ihtiyacı vardı. May 200 milletvekilinin güven oyunu aldı. 117 milletvekili ise Theresa May’in Brexit sürecini uygulayacak doğru lider olmadığı kanısında.

Muhafazakar Parti’nin yüzde 63’ü Theresa May’e destek verdi, yüzde 37’si ise May’e güven oyu vermedi. Güven oyu çağrısı yapan milletvekillerinden Jacob Rees-Mogg sonucu Başbakan için “berbat bir sonuç” olarak niteledi ve May’e istifa etmesi çağrısında bulundu.

Theresa May’in güven oyunu kazanması 1 yıl boyunca liderlik konusunda bir meydan okuma ile karşı karşıya kalmayacağı anlamına geliyor. Ancak analistler oylama sonucunun çok da rahat bir zafer olmadığı, sonucun May’in otoritesine bir darbe olduğu görüşünü aktarıyor.

Brexit’e göre 29 Mart’ta AB’den ayrılması öngörülen İngiltere’nin başbakanı May birkaç gün önce AB’yle anlaşmayı yeterli desteği bulamadığı için parlamentoda oylamaya sunmayı ertelemişti. Brexit’in çok sayıda destekçisi, May’in AB’yle yakın ekonomik bağları muhafaza eden anlaşmasına, AB ile istedikleri türden kesin bir ayrılmayı sağlamadığı gerekçesiyle tepki göstermişti.

Parti liderliğini bırakması çağrılarının hedefi olan May ise “Muhafazakar Parti içinde liderlik değişimi ülkemizin geleceğini riske atar” açıklamasında bulunmuştu.

Anlaşmada bazı değişiklikler yapılması için Salı günü AB başkentlerini turlayan May’in anlaşmayı parlamentoya sunması için 21 Ocak’a kadar süresi var.

XS
SM
MD
LG