Erişilebilirlik

Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ABD Operasyonunda Öldürüldü


General Kasım Süleymani

İran Devrim Muhafızları’nın seçkin birliği olarak bilinen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran destekli Halk Seferberlik Güçleri komutan yardımcısı Mehdi El Mühendis Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürüldü. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Süleymani’nin Başkan Trump’ın talimatı doğrultusunda düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı.

İran ve ABD arasında Irak üzerinden gerilimin tırmandığı bir dönemde Irak’ın başkenti Bağdat’ta havaalanı yakınlarında bir hava saldırısı düzenlendiği haberi gelmişti. Irak devlet televizyonu üç Iraklı yetkiliye dayandırdığı haberinde İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran destekli Halk Seferberlik Güçleri (Haşdi Şabi) komutan yardımcısı Ebu Mehdi El Mühendis’in öldürüldüğünü duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper İran’la yaşanan gerilimle ilgili dün yaptığı açıklamada “Oyun değişti” diyerek ABD’nin önleyici amaçlı harekete geçebileceğinin mesajını vermişti.

Süleymani ve El Mühendis’in ölümünün Ortadoğu’da bir dönüm noktası olacağı ve İran’ın sert bir misilleme ile karşılık vermesinin bekleneceği yorumları yapılıyor.

İran destekli Şii milis gruplarından bir yetkiliye göre El Mühendis uçağı Lübnan ya da Suriye’den Bağdat Havaalanı’na inen Süleymani’yi karşılamaya gitti. Hava saldırısı da Süleymani uçaktan indikten ve El Mühendis tarafından karşılandıktan sonra oldu. Süleymani’nin öldüğü parmağındaki yüzükten tespit edildi.

Başkan Donald Trump Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü haberlerinin ardından Twitter’da ABD bayrağını paylaştı. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Twitter’dan Irak’ta Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından “Iraklılar özgürlükleri için dans ediyor. General Süleymani’nin artık yaşamıyor olmasından dolayı müteşekkirler” mesajıyla Irak sokaklarından “sevinç gösterisi” olduğu belirtilen bir görüntüyü paylaştı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, operasyon emrini Başkan Trump’ın verdiği vurgulandı.

Pentagon açıklamasında, Süleymani'nin ''Irak'ta ve bölge genelinde Amerikalı diplomatlar ve askeri personele saldırılar düzenlemek için aktif planlar yaptığı'' belirtildi. Açıklamada, Süleymani'nin vurulmasının ''İran'ın geleceğe dönük saldırı planlarını engelleme amacı taşıdığı'' kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

''General Süleymani ve kendisine bağlı Kudüs Güçleri, yüzlerce Amerikalı ve koalisyon askeri mensubunun öldürülmesi, binlercesinin de yaralanmasından sorumluydu. Süleymani, 27 Aralık'taki saldırı dahil son aylarda Amerikalı ve Iraklı personel arasında yeni ölüm ve yaralanmalara neden olan Irak'taki koalisyon üslerine saldırıları yönetti. General Süleymani ayrıca, bu hafta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne saldırıları onayladı.''

XS
SM
MD
LG