Erişilebilirlik

İran "satanist şebekeye" yönelik baskında 260'tan fazla kişinin tutuklandığını açıkladı


"Satanist" olarak adlandırılan toplantılara yapılan baskınlar, son derece muhafazakar olan ülkede nadir değil ve genellikle İran'da büyük ölçüde yasak olan alkolün tüketildiği partileri veya konserleri hedef alıyor.
"Satanist" olarak adlandırılan toplantılara yapılan baskınlar, son derece muhafazakar olan ülkede nadir değil ve genellikle İran'da büyük ölçüde yasak olan alkolün tüketildiği partileri veya konserleri hedef alıyor.

İran polisinin Cuma günü başkent Tahran'ın batısında "satanizmi" teşvik ettikleri gerekçesiyle aralarında üç yabancının da bulunduğu 260'tan fazla kişiyi tutukladığı bildirildi.

Devlet haber ajansı IRNA’da yayınlanan polis açıklamasına göre, "Polis Enformasyon Merkezi satanist şebeke üyelerinin tespit edildiğini, dağıtıldığını ve yaygın bir şekilde tutuklandığını duyurdu."

Açıklamada, polisin "kıyafetlerinde, başlarında, yüzlerinde ve saçlarında satanizm amblemleri, işaretleri ve sembolleri bulunan, istenmeyen ve müstehcen bir durumda olan" 146 erkek ve 115 kadını tutukladığı belirtildi.

Habere göre Tahran'ın batısındaki Şehriyar kentinde düzenlenen polis operasyonunda "üç Avrupa vatandaşı" da tutuklandı.

Polis açıklamasına göre, baskın sırasında "satanizm sembolleri, alkollü içecekler ve saykodelik maddeler ile 73 araca el konuldu."

IRNA haberinde maskeler, kafatası maketleri ve üzerinde kafatası olan tişörtler gösteren fotoğraflar da yayınladı.

Satanist yani şeytana tapıldığı söylenen toplantılara yapılan baskınlar, son derece muhafazakar olan ülkede nadir değil ve genellikle İran'da büyük ölçüde yasak olan alkolün tüketildiği partileri veya konserleri hedef alıyor.

2009'un Temmuz ayında da polis kuzeybatıdaki Erdebil eyaletinde üç kişiyi "şeytana tapma" suçlamasıyla tutuklamıştı.

Aynı yılın Mayıs ayında İran medyası, güneydeki Şiraz kentinde insanların alkol aldığı ve "kan emdiği" iddia edilen bir konsere yapılan baskında “şeytana tapan" 104 kişinin tutuklandığını bildirmişti.

2007 yılında da polis Tahran yakınlarındaki bir bahçede düzenlenen yasadışı bir rock konserine yaptığı baskında 230 kişiyi tutuklamıştı.

Şii Müslümanlığın egemen olduğu ülkedeki yetkililer, geçmişte rock ve heavy metal müzik konserlerini satanist toplantılar olarak damgalamıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG