Erişilebilirlik

İsveç Dışişleri Bakanı’ndan “Kukla” Açıklaması


İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström

NATO üyeliği için Türkiye’den onay beklerken iki ülke ilişkilerinin gerilmesine neden olan kuklalı eylemle ilgili İsveç Dışişleri Bakanı’ndan açıklama geldi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkesinin siyasi tercihler konusunda açık tartışma yürütülmesini güvence altına aldığını ancak siyasi temsilcilere yönelik tehditleri ve nefreti şiddetle reddettiğini vurguladı.

Billström, “Seçilmiş bir cumhurbaşkanının belediye binasının dışında idam edilmiş tasviri içler acısıdır” ifadesini kullandı. İsveçli Bakan'ın sosyal medya paylaşımında, Türkiye ya da Erdoğan ifadesini kullanmaması ise dikkat çekti.


İsveç’in başkenti Stockholm’deki belediye binası önünde 11 Ocak’ta yapılan eylemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuklası ayaklarından asılmış bir şekilde köprüden sallandırılırken görüntülenmişti.

İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na Çağrıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Ankara, olaya sert tepki gösterdi. İsveç’in Ankara Büyükelçisi dün Dışişleri Bakanlığına çağrılırken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen’in 17 Ocak’ta Türkiye'ye planladığı resmi ziyaretin iptal edildiğini açıkladı.

"PKK/YPG, İsveç'in NATO üyeliği yoluna mayınları döşüyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili TRT Haber kanalına yaptığı açıklamada, "PKK/YPG, İsveç'in NATO üyeliği yoluna mayınları döşüyor. Bu mayınları temizlemek de bu mayınlara bilerek basmak da İsveç'in tercihidir" dedi.

Çavuşoğlu, İsveç'in terör örgütleriyle mücadelede kendilerine söz verdiğini hatırlatarak, "Yeni hükümetten olumlu adımlar gördük, açıklamalar da olumlu, eski hükümete göre bu konuda biraz daha kararlılar ama sözde kararlılık göstermek olmaz, eylemde görmemiz lazım. Yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

İsveç, 1 Ocak’tan bu yana AB dönem başkanlığını yürütüyor. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, geçen haftasonu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ülkesinin NATO üyelik başvurusunu onaylayacağına emin olduğunu belirtmiş, ancak Ankara’nın destek için şartlarının tamamının karşılanmayacağı mesajını vermişti.

Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine onay vermek için bazı kişilerin iadesini isterken, İsveç Yüksek Mahkemesi Today's Zaman gazetesinin genel yayın yönetmeni eski gazeteci Bülent Keneş'in FETÖ bağlantılarından dolayı Türkiye’nin iade edilmesi talebini geçen ay geri çevirmişti.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG