Erişilebilirlik

Soylu: "Dördüncü Seviye Alarm Ortaya Koyduk"


Türkiye'nin güneydoğusunda birden fazla bölgeyi etkileyen depremin ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uluslararası yardımı da içeren dördüncü seviye alarm ortaya koyduklarını açıkladı.

Canlı yayında depremin ardından son bilgileri paylaşan İçişleri Bakanı Soylu, "Bütün ekiplerimiz deprem bölgesine hareket halindeler" dedi.

AFAD'da olduklarını ve çalışmaları koordine ettiklerini belirten Soylu, kurtarma ekipleri ve kargo uçaklarının etkilenen bölgelere doğru hareket ettiğini söyledi.

Soylu, deprem nedeniyle 4. seviye alarm verildiğini de açıkladı. Bu alarm seviyesi depremin ardından uluslararası desteği de kapsıyor.

Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Adıyaman'ın depremden daha çok etkilendiğini ifade eden Soylu, bölgede yıkılan binaların olduğunu kaydetti.

"Hatları meşgul etmeyin" çağrısı

İçişleri Bakanı Soylu, önceliğin enkaz altında kalanlara ulaşmak olduğunu vurguladı ve halka cep telefonlarını kullanmamaları çağrısında bulundu.

Soylu şu ana kadar 6,6 olan 22 artçı meydana geldiğini ifade etti, hasarlı binalara girilmemesi çağrısında bulundu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Habertürk'e yaptığı açıklamada, kentte aralarında 14 ve 17 katlı iki binanın da olduğu toplam 3 apartmanın yıkıldığını açıkladı.

"Binalara kesinlikle girilmemeli" uyarısı

Kızılay Başkanı Kerem Kınık da aynı yanında, artçı sarsıntılar olduğunu vurgulayarak, binalara eşya almak için kesinlikle girilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Kınık, "Mobil tırlar, aşevleri ve ekiplerimiz bölgeye intikal ediyor. Beslenme, çadır ve kan ihtiyacı için bölgeyi tarıyoruz. Tüm ekiplerimiz bölge için seferber" diye konuştu.

Kan bağışı çağrısı

Kızılay Başkanı Kerem Kınık deprem bölgesine ilave kan ve kan ürünleri sevkiyatı yaptıklarını, ilk etap sevkiyat için Ulusal Kan Stoklarının mevcut olduğunu belirtti; ancak ilerleyen saatlerde olası ilave ihtiyaçlar için halkı gün içinde tüm Türkiye'de kan bağışına davet ettiklerini belirtti.

AKP Kahramanmaraş milletvekili Mahir Ünal da NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada, depremin şiddetinin çok fazla olduğunu ve 7 ilde hissedildiğini söyledi.

CHP Kahramanmaraş milletvekili Ali Öztunç da, çok sayıda yıkım olduğunu ve yardım talebi bilgisi geldiğini dile getirdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Twitter üzerinden, "Halihazırda tüm çalışmalar AFAD koordinasyonunda sürdürülmektedir. Yaşanan felaket ile alakalı AFAD başta olmak üzere resmi kuruluşların bilgilendirmelerinin takip edilmesi önem arz etmektedir" açıklamasını paylaştı.

Depremden etkilenen bölgelerde tweet atarak yardım talep edenler olduğu görülüyor.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG