Erişilebilirlik

İdlib’de Tahrir El Şam ve Muhalifler Arasında Çatışma


Suriye’de rejim karşıtı grupların bulunduğu son kale konumundaki İdlib’de El Kaide bağlantılı gruplarla Türkiye’nin desteklediği muhalifler arasında çatışmalar yaşanıyor.

İki gündür devam eden çatışmalar ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ve Türkiye’nin de Suriye’de YPG’ye yönelik operasyon başlatma tehdidinin ardından geldi.

Suriyeli muhaliflere yakın olarak bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden Rami Abdurrahman’a göre El Kaide bağlantılı gruplar, Afrin’de bulunan Türkiye destekli savaşçıların İdlib’deki gruplarla bağlantısını kesmeyi amaçlıyor.

Bölgede aşırıcı grupların Türkiye’nin Rusya ile anlaşmaya varacağı konusunda endişelendiğini belirten Rami Abdurrahman, “Buradayız, kimse bizi görmezden gelemez demeye çalışıyorlar” diye konuştu.

El Kaide bağlantılı Tahrir El Şam (Levant Kurtuluş Komitesi) ve Türkiye destekli Nur el Din el Zinki grubu, son üç ay içindeki en yoğun çatışmalardan dolayı birbirini suçluyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü iki gündür Halep ve İdlib’de devam eden çatışmalarda 31 kişinin öldüğünü ve bunlar arasında beş sivilin olduğunu belirtti. Çatışmalarda 14 El Kaide üyesinin ve Türkiye destekli gruptan da 12 savaşçının öldüğü belirtiliyor.

Suriye’de rejim kontrolundaki Suriye Merkezi Askeri Medya’sına göre de El Kaide bağlantılı savaşçılar şu anda stratejik önemdeki Daret Azze’de denetimi tamamen ele geçirdiği, Kafrantin, Fadra, Huta ve Mkalbis köylerini de ele geçirdi.

Tahrir El Şam, Nur el din el Zinki grubunun geçen hafta örgütün 4 üyesi dahil beş kişiyi öldürdüğünü söylüyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi sözcüsü Abdurrahman, El Kaide bağlantılı Tahrir El Şam’ın bu olayı Türkiye destekli gruba yönelik saldırı için bir bahane olarak kullandığını belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG