Erişilebilirlik

İHD’den OHAL’e Karşı İmza Kampanyası


İnsan Hakları Derneği, Olağanüstü Hal’in uzatılmaması için Türkiye genelinde imza kampanyası başlattı. (Foto: Mahmut Bozarslan)
İnsan Hakları Derneği, Olağanüstü Hal’in uzatılmaması için Türkiye genelinde imza kampanyası başlattı. (Foto: Mahmut Bozarslan)

21 Ekim’de sona erecek olan Olağanüstü Hal’in uzatılması tartışılırken, İnsan Hakları Derneği, OHAL’e karşı imza kampanyası başlattı. Tüm Türkiye’yi kapsayan kampanya Diyarbakır’dan başlatıldı. İHD Şube binasında bir basın toplantısı düzenleyen Şube Başkanı Raci Bilici, Diyarbakır’dan örnekler vererek konuşmasına başladı: ”Diyarbakır’da valiliğin aldığı bir karar var. Hiçbir toplantı, gösteri, stant açma, imza kampanyası başlatma, basın açıklaması, kayıp yakınlarının kayıplarının bulunması için alana çıkmaya izin verilmeyen keyfi uygulamayla karşı karşıyayız. Diyarbakır adeta açık cezaevine dönüştürülmüş.”

Bilici, imza kampanyasının gerekçelerini ise şu cümlelerle açıkladı: “Anayasadan uzaklaşıldığını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden uzaklaşıldığını, AİHM kararlarının hiçe sayıldığı, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, kimsenin yaşam güvencesinin kalmadığı, kimsenin düşüncesini açıklama imkanı kalmadığı, bunun giderek toplumsal bir infiale neden olacağı, çok ciddi sonuçlar doğuracağı, toplumu giderek ayrıştıracağı ve sorunu giderek zorlaştıracağı düşüncesiyle, Olağanüstü Hal’in bir an önce son bulması ve bu keyfi uygulamalardan vazgeçilip, AİHS’e her bürokratın, kurumun uyması çağrısı yapıyoruz. Keyfi uygulamalardan kimse bir yere varamamıştır.Siz kısa sürede insanları susturabilirsiniz, siz kısa sürede insanları bastırabilirsiniz, siz kısa sürede insanları evlerine hapsedebilirsiniz, işinden yurdundan edebilirsiniz, işkence yapabilirsiniz. Ama bu nereye kadar? Bu elbet bir gün bitecek ve insanlar bunun hesabını yargı önünde soracak. Demokratik yol ve yöntemlerle hesabını soracak. Daha fazla insanları mağdur etmeden, biz insan hakları savunucuları olarak bugün imza kampanyası başlatıyoruz. Türkiye’yi yöneten cumhurbaşkanından tutun en alt bürokrata kadar, bu keyfi uygulamalardan vazgeçilmesi ve Türkiye’nin normalleşme sürecine girmesi noktasında talebimizi ortaya koyuyoruz.”

İHD’den OHAL’e Karşı İmza Kampanyası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:25 0:00

Valiliğin yasak kararı nedeniyle İHD açık alanda imza standı açamayacak. Bu nedenle İHD üyeleri kurumları gezerek imza toplayacak. 10 gün sürecek kampanyada toplanacak imzalar önce Meclise ardından da uluslararası kurumlara gönderilecek. Kampanyanın ilk imzalarını İHD yöneticileri ve toplantıya katılan gazeteciler attı.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG