Erişilebilirlik

IKBY Başkanı Barzani: “Gereken Yapılacak”


Masoud Barzani

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani bir açıklama yayınlayarak birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Peşmerge güçlerinin Kerkük dahil bazı bölgelerden çekilmesine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı açıklamasında Barzani, “Kürdistan halkı emin olsun ki gereken yapılacaktır. Halkımızın kazanımları, huzur ve güvenliği yeniden sağlanacaktır” dedi.

Peşmerge güçlerinin Kerkük’ten çekildiği dün akşamdan beri sessiz olan IKBY Başkanı Mesut Barzani açıklamasında, “Tarih boyunca Kürdistan halkının hakları çiğnendi ve zulme maruz kaldı. Kürdistan halkı tarih boyunca kendi kimliğini korumak adına katliam ve soykırımlara uğradı” dedi ve Kerkük’teki gelişmelerden, IKBY içindeki bazı siyasi çevreler ve şahısları sorumlu tuttu.

Bahsedilen siyasi taraflar ve şahısların isimlerinin verilmediği açıklamada, Kerkük’te yaşananların, bölgedeki bazı siyasi tarafların ve şahısların verdiği kararlardan yüzünden yaşandığı öne sürüldü ve “Halkın kazanımlarının, huzur ve güvenliğin yeniden sağlanacağı” vaadinde bulunuldu.

“Kürdistan halkının birlik ve beraberliğinin korunması için tüm siyasi taraflara birlik olma” çağrısı yapıldı. Açıklamada, basın kuruluşlarına da, IKBY ve Bağdat arasındaki sürecin hassas olduğu uyarısı yapılarak “Süreci yurtsever ve ulusalcılık anlayışı çerçevesinde ele almaları” istendi.

Peşmerge güçlerinin Kerkük ve Sincar’dan çekilmesi IKBY içinde hükümete yönelik tepkilere sebep oldu. Sosyal medyada halkın tepkilerini gösteren çok sayıda görüntü yer aldı.

Bunun yanı sıra bölgesel yönetim içinde öne çıkan politik hareketlerden Goran (Değişim Hareketi), hükümete Mesut Barzani’nin de istifasını talep ederek çağrıda bulundu. Goran’ın çağrısında, IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin, Başbakan Neçirvan Barzani’nin ve istihbaratın başında olan Mesrur Barzani’nin istifaları istendi. Geçiş hükümeti kurulması ve seçim yapılması taleplerinin de yer aldığı çağrıya IKBY yönetiminden cevap gelmedi.

XS
SM
MD
LG