Erişilebilirlik

IKBY Kasım’da Seçime Gidiyor


Erbil’den yayın yapan Rudaw televizyonu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde başkanlık ve meclis seçimlerinin 1 Kasım tarihinde yapılacağını bildirdi.

IKBY’de 25 Eylül’de yapılan referandumda halkın yüzde 90’ından fazlası bağımsızlık yönünde oy kullanmıştı. IKBY, referandumdan çıkan “Evet” sonucunun ardından henüz bağımsızlık ilan etmedi.

Bağdat yönetimi referanduma tepkisini IKYB’deki havaalanlarına uçuşları durdurarak göstermişti. Türkiye ve İran da Irak merkezi yönetimiyle birlikte Kürt bölgesinin sınırında askeri tatbikatlar düzenledi.

Seçimler bağımsızlık sürecinde ve bu süreçte yapılabilecek görüşmeler öncesinde Kürt liderlerin meşruluğunu pekiştirmeyi amaçlıyor.

Referandum, IŞİD’e karşı mücadele verildiği bir dönemde istikrarsızlık yaratabileceği gerekçesiyle Irak merkezi yönetiminde, Türkiye ve İran’da kaygı uyandırıyor ve tepkiyle karşılanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimin yapılması halinde Türkiye’nin IKBY’ye daha fazla yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

Irak merkezi yönetimi, IKBY’nin bağımsızlığı görüşme taleplerini reddediyor. Bağdat, referandum sonuçlarının iptal edilmemesi halinde yeni yaptırımların, uluslararası tecridin ve belki de askeri müdahalenin kapıda olabileceği uyarısında bulunuyor. Meclis Başkanı Salim El Ceburi, IKBY yetkilileriyle diyaloğa açık olduklarını, ancak diyaloğun bağımsızlık konusunu içermeyeceğini de sözlerine ekledi.

Mesut Barzani 2005 yılından bu yana IKBY liderliğini yürütüyor. Barzani, Irak eski lideri Saddam Hüseyin’in ABD liderliğindeki koalisyon tarafından devrilmesinden iki yıl sonra göreve gelmişti. Barzani iki dönem görev yaptıktan sonra görev süresi 2013’te bölgede yeni istikrarsızlıkların baş göstermesi ve IŞİD tehdidinin ortaya çıkmasıyla uzatılmıştı. Kasım’da yapılacak seçimde Barzani’nin görevde kalıp-kalmayacağı ise öngörülemiyor. Zira IKBY yasalarına göre bir başkan iki yıldan uzun süre görevde kalamıyor.

Seçim kampanyası 15 Ekim’de başlıyor.

XS
SM
MD
LG