Erişilebilirlik

IKBY'nin Petrol Üretimi Risk Altında


Kuzey Irak’tan yapılan ihracattaki duraksama nedeniyle bölgede faaliyet gösteren firmalar kapasite sorunu yüzünden ham petrolü depolamak zorunda kaldı. Bu da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) petrol üretimini riske sokuyor.

Cumartesi günü Irak, Kerkük'ün kuzeyindeki petrol sahalarıyla Türkiye'nin Ceyhan limanı arasındaki ihracat boru hattı aracılığıyla IKBY'den yapılan günlük yaklaşık 450 bin varillik (bpd) ham petrol ihracatını durdurmak zorunda kaldı.

Irak, Türkiye'nin Bağdat'ın izni olmaksızın IKBY'ye Ceyhan'a petrol ihraç etme izni vererek ortak bir anlaşmayı ihlal ettiği yönündeki bir tahkim davasını kazanmış, Türkiye bunun ardından boru hattından Irak ham petrolünün pompalanmasını durdurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye ve Irak hükümetlerine, Irak-Türkiye boru hattından petrol akışını yeniden başlatmaları çağrısında bulunduklarını hatırlattı. Bakanlık Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın brifingindeki açıklamasında, ''Küresel enerji arzının kesintiye uğraması kimsenin yararına olmayacaktır. Şubat ayında Washington'da düzenlenen Irak Yüksek Koordinasyon Komitesi toplantısında da ele alındığı üzere, Amerikalı yetkililer Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni bütçe ve hidrokarbon konularını Irak vatandaşlarının yararına olacak şekilde çözüme kavuşturmaları yönünde teşvik etmeye devam etmektedir'' dedi.

Ankara, Bağdat ve IKBY arasında ihracatı yeniden başlatmak için devam eden müzakerelerin sonucunu bekleyen bölgedeki petrol firmaları belirsizlik içinde.

IKBY'de günlük 55 bin varil petrol üretimi kapasitesi bulunan Şaikan sahasını işleten Gulf Keystone şirketi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tesislerinin depolama kapasitesinin önümüzdeki günlerde yalnızca kısıtlı bir oranda üretime devam etmesine izin vereceğini, ardından şirketin üretimi askıya alacağını söyledi.

Bölgede faaliyet gösteren DNO ve Genel Energy ise şu anda depolarda petrol stokladıklarını ve bunların birkaç günlük üretim kapasitesini daha kaldırabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Diğer bir operatör olan Shamaran Petroleum ise yaptığı açıklamada, "Şirket, Kürdistan Bölgesi'ndeki diğer petrol üreticileri ve ilgili hükümet yetkilileriyle yakın temasta kalmaya ve durumu yakından izlemeye devam edecek" dedi.

XS
SM
MD
LG