Erişilebilirlik

“İki taraf da ağır kayıplar veriyor”


İngiliz askeri yetkililere göre Ukrayna’nın karşı saldırı başlattığı ilk günlerde Rusya ve Ukrayna güçleri oldukça yüksek sayıda kayıplar veriyor.

İngiliz askeri yetkililerinin değerlendirmesine göre Rusya muhtemelen Bakhmut savaşının zirvesinde verdiği kayıplardan daha fazlasını kaybediyor.

İngiliz istihbaratına göre en şiddetli çatışmalar güneyde Zaporişya bölgesinde, Bakhmut’un çevresinde ve Donetsk bölgesinde yaşanıyor.

Rapora göre Ukrayna bu bölgelerde saldıran taraf ve küçük ilerlemeler kaydetti ama Rus güçler de nispeten etkili şekilde savunma yapıyor.

Bir bölümü Rus işgali altındaki Zaporişya’ya Rusya’nın yetkili olarak atadığı Vladimir Rogov, Ukrayna güçlerinin iki kasabanın kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

Bu arada Rusya, haftanın son gününde cephe hattının üç bölümünde şiddetli çatışmaların yaşanmakta olduğunu bildirdi.

Moskova’ya göre Rus güçler saldırıları püskürttü.

Batılı uzmanlar ve askeri yetkililer Ukrayna’nın karşı saldırısının Rus güçleri işgal ettikleri topraklardan çıkartacağı konusunda ihtiyatlı.

Bazı Afrika ülke liderlerinin ‘barış misyonu’ da başarısız olmuşa benziyor. Önce Kiev’de ardından da Moskova’da temaslarda bulunan liderlerin görüşmelerinde bir ilerleme kaydedilmedi.

Bu arada Kakhovka Barajı’nın yıkılmasıyla oluşan sel nedeniyle Kiev’in açıklamasına göre Ukrayna kontrolündeki bölgede yaşamını yitirenlerin sayısı 16’ya yükseldi.

Rus yetkililer de Moskova’nın kontrolündeki bölgelerde 29 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

Barajın yıkılması nedeniyle iki taraf da karşılıklı suçlamalar yöneltiyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG