Erişilebilirlik

İkinci Dalga Saldırıda Kaddafi'nin Karargahı Vuruldu


İkinci Dalga Saldırıda Kaddafi'nin Karargahı Vuruldu

Amerika’nın önderliğindeki hava operasyonunun dün ve ikinci dalgasında Libya hükümetine bağlı kara güçleri ile hava savunma sistemleri hedef alındı.

Cumartesi günü bu hedeflere karşı Tomahawk cruise füzeleri kullanılmıştı.

Amerikalı Koramiral William Gortney, hava saldırılarının Kaddafi’ye ait hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Başkent Trablus’taki bombardımanda Kaddafi’nin karargahı füzelerle vuruldu. Amerikalı yetkililer bu saldırıda Kaddafi’nin doğrudan hedef alınmadığını söyledi. Dün gece ayrıca başkentte uçaksavar sesleri duyuldu..

Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Washington’un operasyonun kontrolünü önümüzdeki birkaç gün içinde ya İngiltere ve Fransa’nın, ya da NATO’nun önderliğindeki uluslararası koalisyona devredeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler’in de onay verdiği uçuşa yasak bölge, Libyalı sivilleri Kaddafi yanlısı güçlerin saldırılarından koruyacak.

Kaddafi ise “düşman Hristiyan devletleri” ülkesinden atacağını söyledi. Batılı güçlerle uzun bir savaşa hazır olduğunu belirten Libya lideri, operasyonu ayrıca “sömürgeci Haçlı güçleri” diye tanımladı.

XS
SM
MD
LG