Erişilebilirlik

“İlişkilerin Düzelmesi için Erdoğan da Biz de İstekliyiz”


Haham Levi Shemtov
Haham Levi Shemtov

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi binasında ikili temaslarına başladı. Erdoğan’ın ilk ziyaretçileri arasında ABD Yahudi cemaatinin önde gelen isimleri yer aldı.

Türkevi binasının çıkışında VOA Türkçe’ye Erdoğan’la yapılan görüşmeyi değerlendiren Haham Levi Shemtov, Erdoğan’ın da Yahudi toplumunun da ilişkilerin yeni bir yola girmesi konusunda son derece istekli olduklarını söyledi.

Chabad Amerikan Dostları Grubu’nun Başkan Yardımcısı Shemtov, Yahudiler'in yeni yılı Roş Aşana’nın başlamasına günler kala Türkiye’yle de yeni ilişkiler sinyali verdi.

“İlişkilerin Düzelmesi için Erdoğan da Biz de İstekliyiz”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

VOA Türkçe: Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeniz nasıl geçti? Görüşmeye dair neler aktarabilirsiniz?

Haham Levi Shemtov: “Türkiye çok kompleks bir ülke ve dünya üzerinde son derece karmaşık bir coğrafyada yer alıyor. Sadece ABD Türkiye ilişkilerinde değil Türkiye’nin, Yahudi toplumu ve İsrail’le ilişkilerinde de sorunlar süregelmekte. Ancak hiçbir şey hemen ve kalıcı şekilde düzelmiyor. Biz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevcut durumu başka bir noktaya taşımak konusunda son derece istekli olduğuna inanıyoruz. Biz de bu konuda son derece istekliyiz. Türkiye ve Yahudi toplumu, yüzyıllarca neredeyse bin yıl geriye giden bir geçmişe sahip. Bizlerin tarihinin bir kısmı Türkiye topraklarında başlar. Her şeyin çok iyi olmadığı zamanlar yaşandığını da biliyoruz. Ama şimdi daha iyi bir gelecek için ileriye bakmak istiyoruz. Roş Aşana zamanında ilişkileri düzenlemekten, tövbeler etmekten bahsediyoruz. Yahudi düşünce sürecinde, bazen bir iyileşmenin kırık bir kemiğin yeniden kaynaması gibi zaman aldığını biliyoruz. Bu iyileşmenin olmasını bekliyoruz. Bundan sonraki süreçte ne olur kimse bilemez. Yahudi inancına göre, yeni yıla haftalar kalmışken ne olacağını sadece Allah bilir. Ama gidişata göre, aradığımız olumlu yönde ilerliyoruz. Yavaş yavaş ilerliyoruz. Her zaman, hangi yöne gittiğimizi bilmenin ne kadar hızlı gittiğimizden daha önemli olduğunu söylerim. Doğru yönde ve hızlı ilerliyoruz. Ama her zaman bir risk olduğunu da görüyoruz. Birşeyler her zaman kopabilir. Ama şu anda kopma değil birleşme yaşanıyor. O nedenle şu an kırılmalara endişe etmek yerine süreci cesaretlendirmeliyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, New York’taki temasları kapsamında bugün de İsrail Başbakanı Yair Lapid’le biraraya gelmesi bekleniyor. Son dönemde normalleşme sürecine giren Türkiye-İsrail ilişkileri kapsamında, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da Türkiye’yi ziyaret etmişti. İki ülke ayrıca karşılıklı olarak yeniden büyükelçi atama kararı aldı.

Bu çerçevede İsrail iki gün önce Irit Lillian’ın Türkiye’ye büyükelçi olarak atanmasına karar verildiğini duyurdu. Türkiye’nin de kısa süre içerisinde İsrail’e atayacağı büyükelçiyi belirlemesi bekleniyor.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG