Erişilebilirlik

İlk Türk astronotu da taşıyan kapsül Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı


Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlendi. (Arşiv foto)
Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlendi. (Arşiv foto)

İçerisinde ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’yı da taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı. Dragon kapsülü, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından Türkiye saatiyle 13:40 civarında istasyona kenetlendi.


Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendikten sonra basınç eşitlenmesi ve hazırlık işlemlerinin ardından yaklaşık 90 dakika sonra kapı açıldı. Aradaki bağlantının açılmasının ardından Alper Gezeravcı’nın bulunduğu astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’na giriş yaptı.

Hali hazırda istasyonda bulunan Expediton 70 ekibi, Gezeravcı ve diğer astronotlara sıcak bir karşılama töreni yaptı. Astronotların uzay istasyonuna giriş anlarına dair video ve fotoğraf çekimleri yapıldı. Tören sırasında ayrıca Gezeravcı’yla birlikte istasyona ulaşan Amerikalı İspanyol astronot Michael Lopez-Alegria, İtalyan Walter Villadei ve İsveçli Marcus Wandt’e birer rozet takıldı.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı
İlk Türk astronot Alper Gezeravcı

Dünyayla kurulan bağlantı da Alper Gezeravcı da kısa bir konuşma yaptı. Gezeravcı konuşmasında “Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı güçlü sağlayan iradesi ile devletimize ve bu imkanlarımızı bize sağlayan milletimize şükranlarımı sunuyorum. İstikbal göklerdedir” ifadelerini kullandı.

Gezeravcı, istasyonda 14 gün kalacak. Bu süre zarfında günde yaklaşık 10 saat çalışacak olan Gezeravcı, 13 farklı deney yapacak. Alper Gezeravcı ve Axiom-3 göreviyle istasyona giden ekip, Dragon kapsülüyle birlikte 14 günün sonunda dünyaya dönecek. Kapsül, Atlas Okyanusu’na iniş yapacak.

Forum

XS
SM
MD
LG