Erişilebilirlik

İmamoğlu Davasında Karar Günü


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Ceza Mahkemesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada bugün karar vermesi bekleniyor. İmamoğlu, sözkonusu davada Yüksek Seçim Kurulu üyelerine “ahmak” dediği iddiasıyla yargılanıyor.

Bir önceki duruşmada savcı İmamoğlu hakkında 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemişti.


Siyasi uzmanlar ve CHP yetkilileri Ekrem İmamoğlu’na karşı açılan bu davayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimleri öncesi muhalefete karşı bir diğer baskı girişimi olarak yorumluyor.

Bir süre önce de Ekrem İmamoğlu’nun İBB seçimlerinde birlikte çalıştığı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında yargı kararı açıklandı ve Kaftancıoğlu, yıllar önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla, 4 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaftancıoğlu, dün sabah saatlerinde önce Adliye’ye ardından da cezasının infazı işlemleri için Silivri Cezaevi’ne gitti. Kaftancıoğlu, cezası 5 yıldan az olduğu için hapis yatmadı, resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından cezaevinden çıktı. Ancak Kaftancıoğlu her ne kadar hapis yatmayacak olsa da ceza aldığı 4 yıl 1 ay boyunca siyaset yapamayacak.


Bugün mahkemenin benzer bir şekilde siyaset yasağı içeren bir kararı Ekrem İmamoğlu için alıp almayacağı tartışılıyor.

Hükümet sözkonusu davaların siyasi olduğu ve Erdoğan’ın etkisiyle kararlar aldığı iddialarına da yargının bağımsız olduğunu söyleyerek yanıt veriyor.

İBB’den davaya ilişkin olarak bu hafta yapılan açıklamada, amacın yaklaşan seçimler öncesinde Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak getirerek onu yaklaşan seçim sürecinden çıkarmak olduğu ifade edildi.

Türkiye’de bazı kamuoyu araştırma şirketleri, Ekrem İmamoğlu’nun muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olarak Erdoğan’ın karşısına çıkması halinde seçimi rahat biçimde kazanacağını gösteren sonuçlar yayımlıyor.

İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri’ni kazanarak 25 yıl aradan sonra İBB’nin CHP’ye geçmesini sağlamıştı.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG