Erişilebilirlik

İmamoğlu Hakkında Yeni Dava Açıldı


Ekrem İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında “ihaleye fesat karıştırma' suçlamasıyla yeni bir dava açıldı.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı soruşturma kapsamında Büyükçekmece Savcılığı tarafından oluşturulan iddianame Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Davaya konu olan ihalenin Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu 2015 yılında yapıldığı belirtiliyor.

Davanın ilk duruşması 15 Haziran'da görülecek.

İmamoğlu: “İhale işlemlerinde imzam dahi mevcut değil”

İhaleye fesat karıştırma davası hakkında Twitter hesabından değerlendirmelerde bulunan Ekrem İmamoğlu söz konusu dosyanın daha önce Danıştay’a taşındığını ve bir sonuç çıkmadığını belirtti.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, “Yaklaşık 8 yıl evvel Beylikdüzü Belediyesi’nde gerçekleşmiş bir ihale nedeniyle yeni bir yargı süreci başladığını öğrendim. Oysa bu dosya yıllar önce müfettişlerce incelenmiş ve Danıştay’a gönderilmişti. Danıştay idari açıdan incelemesini tamamladı ve sorun görmedi. İhale işlemlerinde imzam dahi mevcut değil. Ayrıca gerek İçişleri Bakanlığı gerek Danıştay 1. Dairesi kararında hakkımda herhangi bir tespit, suçlama ya da değerlendirme yapılmadı. Buna rağmen, zorlama bir suç yaratılmaya çalışılmakta” dedi.

İmamoğlu: “Bu kötülüklerin nerelerde planlandığını artık 86 milyon çok iyi biliyor”

İmamoğlu açıklamalarının devamında en son İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Mülkiye müfettişlerinin yürüttüğü soruşturmanın başmüfettişi olan ve daha önce kendisiyle özel olarak uğraştığını iddia ettiği Arif Yıldırım’ın bu dosyayı da hazırlayan isim olduğunu ima etti.

İmamoğlu, “Hakkımızda illa bir şey bulmak isteyenler şimdi konuyu yargıya taşımış. Her ne hikmetse 2 yıldır savcılıkta bekleyen dosya, bir anda davaya dönüşmüş. Bu kötülüklerin nerelerde planlandığını artık 86 milyon çok iyi biliyor. Not: Bu oyunun görünen imzası yine malum müfettişe ait” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu hakkındaki dava ve soruşturmalar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 14 Aralık’ta İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezanın İstinaf ve Yargıtay tarafından onanması halinde İmamoğlu siyasi yasaklı hale gelecek.

Adı cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçen İmamoğlu’nun başkanlığını yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde aylardır teftiş yapan İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı rapor ise iki hafta önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi.

Bu rapor savcılık tarafından iddianameye çevrilir ve mahkeme bu iddianameyi kabul ederse Belediye Kanunu’na göre İmamoğlu’nun görevden alınma ihtimali bulunuyor.

XS
SM
MD
LG