Erişilebilirlik

İmamoğlu’ndan değişim mesajı: “Aynı şeyleri yaparak asla farklı sonuç beklemeyeceğiz”


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı 3 buçuk dakikalık videoyla Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasıyla hayal kırıklığı yaşayan muhalefet seçmenine moral vermeye çalıştı.

Konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hiç söz etmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, 2024 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesi Temmuz ayında bir yıl gecikmeyle Büyük Kurultayı’nı toplaması beklenen Cumhuriyet Halk Partisi yönetimine de “değişim” talebi içeren mesajı gönderdi.


İmamoğlu “Kimse endişe etmesin her şey yeniden başlıyor. Unutmayın, değişmeyen tek şey değişimdir. Her sahada, her ortamda değişim. Aynı şeyleri yaparak, farklı sonuç asla beklemeyeceğiz artık” dedi.

“Asla tedirgin olmayın, az zamanda çok ve büyük işler başarabilen bir ulusuz, yine başarırız"

Seçim sonuçlarının Türkiye’ye hayırlar getirmesini dileyerek konuşmasına başlayan İmamoğlu, Türkiye’nin normalleşmeye ve gerçek sorunlarına çözüm bulmaya acilen ihtiyacı olduğunu belirtti. İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bugün büyük hayal kırıklığı yaşayan 10 milyonların olduğunun farkındayım. Sevgili çocuklar, sakın ama sakın üzülmeyin. Kıymetli gençler, sakın ama sakın umutsuzluğa kapılmayın. Hanımefendiler, asla tedirgin olmayın. Beyefendiler, başınız dik yürümeye devam edin. Biz, az zamanda çok ve büyük işler başarabilen bir ulusuz, yine başarırız.”

“Kimse endişe etmesin her şey yeniden başlıyor”

Benzer bir hayal kırıklığının 5 yıl önce 2018’deki Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde yaşandığını anımsatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı, hemen akabinde yapılan yerel seçimlerde muhalefetin başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Adana, Mersin, Antalya gibi metropollerde zafer kazandığını vurgulayarak muhalefet seçmenlerine umut aşılamaya çalıştı.

İmamoğlu, “Ama sadece 9 ay sonra yerel seçimlerde muazzam sonuçlar elde ettik. Doğru işler yaptık ve hep birlikte sonuç aldık, birlikte başardık. Kimse endişe etmesin her şey yeniden başlıyor. Unutmayın, değişmeyen tek şey değişimdir. Her sahada, her ortamda değişim. Aynı şeyleri yaparak, farklı sonuç asla beklemeyeceğiz artık. Tıpkı 38 yaşındaki Mustafa Kemal Atatürk gibi. Tıpkı 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet gibi yapacağız” diye konuştu.

Bugün İstanbul’un fethinin 570. yıldönümü olduğunu da dile getiren İmamoğlu, asırlar boyu orduların, komutanların Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul’un kapısından eli boş döndüğüne atıfta bulunduktan sonra “Ama gün geldi yöntem ve araçlar değiştiren Mehmet fethetti, fatih oldu. Sadece bu kadim şehri değil bu şehirde yaşayanların gönlünü de fethetti. Böylece fethi kalıcı kıldı. Biz de gönülleri fethetmek için yola çıktık” ifadelerini kullandı ve bundan sonra bütün gönülleri kazanmak için mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

“Bana inanın, her şey çok güzel olacak”

Ekrem İmamoğlu, Atatürk’ün “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır” sözünü hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da benim gibi milyonlarca, Türkiye’de on milyonlarca umutlu, hem de çok umutlu demokrasi neferleri var. Bu seçim kampanyasında onların inançlı, dirençli, asla vazgeçmeyen mücadelelerine defalarca tanık oldum. Başta demokrasi neferleri olan sizleri, sevgili çocuklar, o canım gençleri, anneleri ve bütün İstanbulluları bugün saat 20.00’de Maltepe meydanında düzenlediğimiz 570. fetih etkinliklerine davet ediyorum. Bu akşam orada göz göze geleceğiz, yürek yüreğe olacağız. Yapacaklarımızı ve değişimi konuşacağız. Tüm kalpleri fethetmek için nasıl daha hızlı koşacağımızı birlikte paylaşacağız. Bana inanın. Yolumuz uzun, gençliğimiz var, inancımız tam ve bana güvenin. Herşey çok güzel olacak.”

İmamoğlu’nun başında bekleyen Demokles kılıcı: “Siyaset yasağı” dosyası Yargıtay’da

Muhalefetin aday belirleme sürecinde Kılıçdaroğlu ile birlikte en güçlü aday adayı olarak görülen İmamoğlu, Meral Akşener’in Altılı Masa’ya dönüşüyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı oldu.

2014 yılında Beylikdüzü Belediye Başkanı seçilen Trabzonlu siyasetçi, 2019 yılında sürpriz bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisi’nin liderliğini yaptığı muhalefetin adayı olarak tekrarlanan seçimlerde yüzde 54 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Yüksek Seçim Kurulu’na hakaretten İstanbul’daki yerel mahkeme tarafından 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilen İmamoğlu, bu cezanın Yargıtay tarafından onanması halinde “siyaset yasağı” ile karşı karşıya kalacak.

XS
SM
MD
LG